Комитова: У нас има строителни фирми, които работят в пазарните условия на Северна Корея

Novini.bg
share

В последните четири месеца от ръководството на МРРБ се срещахме последователно с профсъюзи, с различни представители на строителни фирми и с браншовата камара "Пътища". От всички тях разбрахме, че се явяват като някакви посредници и разговорите ни с тях не водят до трайни решения. Това заяви служебният регионален министър Виолета Комитова на брифинг пред медиите във връзка с проблемите на пътния бранш у нас, предаде репортер на Novini.bg

По думите на министър Комитова от сега-нататък ръководството на регионалното министерство ще провежда срещи само и единствено със собствениците на фирмите.

Истината е, че ние не знаем на кого са тези фирми, а обществото трябва да знае кои са, трябва да се покажат публично. Ние нямаме тайни, надявам се и те да нямат тайни. Така че оттук-нататък ще водим разговори само със собствениците на фирмите с цел уреждане на договорните отношения, допълни тя.

По повод днешните протести регионалният министър сподели пред журналистите, че не е разбрала за какво е било недоволството.

,,Не разбрах за какво протестираха тези хора днес. Чувах музика, даже помислих, че е дошъл 9 септември, защото беше много тържествено'', не скри смущението си Комитова.

Радев към пътни строители: Практиката на предишното управление да се заобикаля законът трябва да бъде прекратена

Имаме сведения от Министерството на труда и социалната политика, че в строителния сектор няма хора без заплати, няма съкратени служители. Запознали сме се с трудовото законодателство и ако една фирма е затруднена финансово, работодателят е задължен да плаща до 60% от заплатите на своите работници, но не по-малко от минималната заплата. Пътните фирми не са ощетени откъм заплати. Така че този протест от днес беше за да се нагнетява напрежение в обществото. В пътния бранш открихме много дълбоко разделение. В България има повече от 21 000 фирми, които се състезават на свободния пазар. Има обаче около 20-ина фирми, които работят в непазарни условия – получават поръчки без обществени поръчки, плаща им се предварително, т.е. работят като в пазарните условия на Северна Корея. Това разделение го заварихме като наследство заради еднолично вземани решения, коментира Виолета Комитова.

Тя отново се върна на днешните протести и призова обществеността да не вярва на всичко, което вижда, защото зад тези "операции" най-вероятно стоят други намерения, интереси и цели.

Водещи новини

Още новини