Процедурата е ясна – президентът има известно време да прецени кога да разпусне Народното събрание и да бъдат насрочени следващите извънредни парламентарни избори, коментира пред Novini.bg доц. Даниел Смилов, политолог и специалист по сравнително конституционно право.
В петък Радев ще връчи третия мандат и особеността е, че се връчва не на кандидат за премиер, а на парламентарна група, разкри политологът.
Реалистичният избор, който държавният глава има е между БСП, "Демократична България", "Изправи се БГ! Ние идваме!". Няма срок за връщане на третия мандат. Към 7 септември ще е ясен резултата от третия мандат. След това президентът ще вземе решение дали и кога ще разпусне НС – в порядък от седмица. Така парламентът може да бъде разпуснат за началото на учебната година – 15 септември, а изборите ще са два месеца след края на 46-ото Народно събрание.
Дори и парламентарните и президентските избори да не са на една и съща дата, те ще са много близо. Избори 2 в 1 ще спести ресурси, но ще натовари избирателните комисии. Дали ще са на две различни дати, то и двата вота ще влияят един на друг. Това няма да е лесно, а при някои избиратели може да има объркване.
Допълнителна особеност са двата тура на президентските избори - балотажът е много възможен.
Съставът на служебния кабинет зависи изцяло от държавния глава, като той може да преназначи и същото правителство. Някои от министрите могат да бъдат сменени. Смятам, че Радев ще направи леки промени, но по-голямата част от министрите ще останат, заяви доц. Даниел Смилов.
Трети парламентарни избори за година са прецедент, това значи че политическите партии имат проблем - най-вече тези, които трябва да формират новото мнозинство. Очевидно е, че ГЕРБ и ДПС са нежелани. Отговорността за съставяне на правителство е върху "Има такъв народ", БСП, "Демократична България", "Изправи се БГ! Ние идваме!", а така може да се окажем в същата ситуация.
Слави Трифонов и ИТН искат правителство на малцинството, което да управлява с плаващо малцинство. БСП и ДБ и ИБГНИ си представяха мнозинство като по-консолидирано, да разработят заедно програма, и основните решения да се взимат общо, завърши доц. Смилов.
По материала работиха Радина Лазарова и Галя Георгиева
Чуйте повече във видеото