„Има такъв народ“ и ГЕРБ-СДС са с абсолютно изравнени позиции за предсрочните избори на 11 юли.
Това сочи проучване на „Галъп интернешънъл болкан“, направено по поръчка на Българското национално радио (БНР).
Това е една от интригите – за първото място на вота, което в момента е невъзможно да се предвиди. „Галъп“ отбелязва, че теренът на изследването (3-11 юни) е след санкциите „Магнитски“, но пък само частично улавя отказа на Слави Трифонов да се кандидатира за депутат.
Друга интрига е дали протестните партии ще имат мнозинство срещу ГЕРБ, БСП и ДПС. За момента не, но приближават към тази възможност, посочва „Галъп“.
Третата интрига е какви са шансовете на „Демократична България“ за по-челни места – там се забелязва укрепване на резултата в последните месеци.
Четвъртата интрига е около бариерата. Най-големи шансове там има коалицията „Българските патриоти“.
„Галъп“ отбелязва, че в началото на изборната кампания изходът започва да изглежда все по-непредвидим.
Изводите са от моментната снимка на електоралните нагласи, като изследването е направено в периода 3-11 юни сред 1012 пълнолетни българи, чрез интервю „лице в лице“ с таблети. Абсолютната максимална грешка е ±3,1% при 50% дялове.
Ако изборите бяха днес, онези, които се очаква да гласуват със сигурност, биха гласували така:
- „Има такъв народ“ би разчитала на 21,2%,
- ГЕРБ-СДС – на 21%,
- БСП – 15,9%,
- „Демократична България“ – 12,1%,
- ДПС – 11,9%,
- „Изправи се! Мутри, вън!“ – 5,8%,
- „Българските патриоти“ – 3,5%,
- „Възраждане“ – с 2,7%,
- партията на Васил Божков „Българско лято“ – 2,4%.
Общо, 3,5% са за другите партии. Сред тях личат формацията около Жан Виденов, формацията на Цветан Цветанов, обединението около Петър Москов, „Атака“ и др.
Потенциалната официална активност ще се калкулира тепърва при публикуването на официалните избирателни списъци. Декларативните нагласи към този момент изглеждат така:
Ако изборите бяха днес, 58,2% от всички запитани казват, че със сигурност биха гласували в изборите на 11 юли. 16,4% казват, че вероятно ще гласуват; 7,3% – че вероятно няма да гласуват; 14,7% -, че със сигурност няма да гласуват. Има и малък дял, които не успяват да отговорят. Минимален дял биха гласували с „Не подкрепям никого“.