Необходима е ясна и постижима рамка за цифрови политики и принципи до 2030 г. Това заяви заместник-министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията Христина Велинова по време на дебат относно Цифровия компас за 2030 г. Дискусията се проведе в рамките на Съвета по транспорт, телекомуникации и енергетика (формат „Телекомуникации“), който се провежда в Люксембург.
Христина Велинова подчерта, че фокусът следва да е върху това, до колко заложените цифрови приоритети за следващото десетилетие и показателите за тяхното изпълнение, са ефективни, припознават се широко от бизнеса и гражданите в ЕС и отговарят на техните очаквания.
“Измерването на напредъка следва да отчита пазарните реалности и потребности във всички държави членки, както и културното многообразие“, добави тя.
Високоскоростната свързаност, наличието на голямо количество данни и тяхното свободно движение, са ключови предпоставки за успешната реализация на амбициите на ЕС в изкуствения интелект, заяви заместник-министърът. По думите й, новата рамка за изкуствен интелект следва да зададе правилните стимули за нашите малки компании.
Българският представител каза още, че облекчаването на правилата за участие в многонационални технологични проекти в рамките на Европейския съюз, ще увеличи интереса на бизнеса към тях. Заместник-министърът подчерта, че българската страна оценява положително възможността, която европейските цифрови иновационни хъбове могат да предоставят за подпомагане на нашите компании за широкото въвеждане и ползване на цифровите технологии. „Работейки за утвърждаване на своята технологична идентичност, ЕС следва да се възползва от предимствата на отворената икономика“, каза още тя.
Министрите обмениха мнения относно цифровите приоритети на ЕС за 2030 г. – свързаност и сигурни цифрови инфраструктури, цифрова трансформация на малките и средни предприятия, цифровизация на публичните услуги и цифрови умения, като очертаха необходимите действията.