Месец по-късно партиите се готвят за нова предизборна битка

Булфото, архив
share

Месец след изборите България е на прага на нова политическа битка. На 4 април се състоя редовният парламентарен вот. Нов кабинет в рамките на 45-ия парламент обаче не успя да се излъчи. На хоризонта се задава служебен кабинет. А предсрочни избори ще има още това лято. Това пък допълнително нажежи политическите страсти. Разделението между партиите се засилва.

ГЕРБ получи първия проучвателен мандат. Но дори не успя да проведе конструктивен диалог с предполагаемите партньори - Има такъв народ и Демократична България. И двете формации отказаха разговори с ГЕРБ. 

Вторият мандат отиде при хората на Слави Трифонов. Тук надеждите бяха по-големи, но ИТН отказа дори да прави опит за търсене на консенсус. Изтъкнато бе, че партията няма мнозинство да състави кабинет и не желае каквато и да е подкрепа от старите формации като ГЕРБ, БСП и ДПС. ИТН не вижда проблем в предсрочен вот. Това си пролича не само в изказванията на нейния лидер, но и в голямото желание за промени в Изборния кодекс. Това беше основното, с което втората по сила партия в 45-ия парламент се захвана. 

Президентът Румен Радев избра БСП за последния трети проучвателен мандат. След съвещание социалистите решиха, че и те ще върнат мандата.

Кога се очаква Румен Радев да разпусне парламента?

И съставянето на ново правителство се превърна в "кауза пердута".

Според някои сме в политическа безпътица. Според други най-нормалното е да се отиде на избори, при които да се види каква ще е сега подкрепата за партиите. Общи обаче са опасенията, че и след предсрочния вот обстановката няма да се промени. Експерти дори прогнозират по-фрагментиран парламент, което предполага и по-трудното намиране на компромис. Вариантът "избори до дупка" е предупреждение. Експерти изтъкват, че всяка политическа нестъбилност влияе на икономическата и социалната среда. Липсата на работещо правителство създава пропаст и за международната ни политика. 

Гласуваме само с машини, бюлетината ще е изключение

Притесненията около новите избори се засилват и заради съмненията как ще сработят новите изборни правила. Непосредствено преди Великден в парламента се направиха изменения в Изборния кодекс, които наложиха изцяло машинно гласуване за секции с над 300 избиратели, видеонаблюдение, увеличаване броя на секциите в държави извън Европейския съюз. Смяната на сегашния състав на Централната избирателна комисия (ЦИК) с нова по изготвени от президентството процедури предизвика най-голямата полемика.

Румен Радев вече утвърди правилата за провеждане на публични консултации и процедура за назначаване на състава на ЦИК. Утре ще се проведат и консултации с парламентарно представените партии и коалиции за членове на комисията. Интересно е да се види дали ГЕРБ отново ще бъде бламирана. Като първа политическа сила партията има право на четирима представители. Имайки се предвид, че не бе одобрен неин председател на Народното събрание, твърде възможно е и сега председател на ЦИК да бъде някой от новите формации в 45-ия парламент. 

Очакванията са също така още тази седмица да бъде излъчен служебният кабинет. 

Водещи новини

Още новини