Изненада: Президентът е готов с проект за промени в Конституцията

Булфото (архив)
share

В президентството вече има готов проект за промени в Конституцията на страната. Този проект е преминал през широк кръг от експертни обсъждания. За момента обаче президентът има по-важна задача, а именно да посредничи за формирането на правителство. Това заяви в предаването "Лице в лице" по bTV съветникът по правните въпроси на президента Иванка Иванова.

,,Има едни консултации преди връчването на мандатите. Държавният глава има правото да прецени на кого да връчи третия мандат, ако първите две политически сили откажат. Това е изключителна важна отговорност. Не сме в политическа криза, затова разговорът за Велико народно събрание е неуместно да се смесва с риска от предсрочни парламентарни избори. За да избегнат една политическа криза, от ГЕРБ внесоха проект за нова Конституция, който обаче не отговаряше на нито един от критериите за съставяне на Конституция'', коментира Иванова.

Президентът реагира на призива на Бойко Борисов да се свика Велико народно събрание

Тя уточни, че въпросните промени, изготвени от експертите в президентството, не изискват Велико народно събрание, а могат да бъдат приети и през Обикновено народно събрание.

На въпрос кога започват консултациите правният съветник разясни, че това ще стане с конструирането на парламентарните групи.

,,Срокът е обвързан с конструирането на парламентарните групи. Трябва да бъде избран председател на Народното събрание, след което да се закълнят народните представители. После следва и формирането на отделните парламентарни групи'', обясни Иванка Иванова.

Конституционалист: Очаквам до края на следващата седмица да имаме действащ парламент

Попитана дали Румен Радев "мечтае" за служебно правителство, юристът отвърна, че няма как да знае за какво си мечтае президентът.

Върната отново на темата с промените в основния закон на страната, Иванова отбеляза, че конституционните промени имат за цел "да решат съществени проблеми, особено в съдебната власт" и отново напомни, че промените могат да минат и с гласуване през Обикновено народно събрание.

Би било грешка всички недостатъци да бъдат трупани за сметка на Конституцията, тъй като тя може да бъде интерпретирана по доста гъвкав начин, допълни Иванова.

В заключение тя заяви, че не може да даде срок кога най-рано може да се свикат предсрочни избори.

Водещи новини

Още новини