Бившият началник на Генералния щаб на армията и настоящ шеф на кабинета на президента Георги Първанов, ген. Никола Колев е информирал американците в началото на 2003 г. за таен доклад за корупция в Министерството на отбраната.
Тази информация излиза от грама с гриф “Секретно” от 10 януари 2003 г., озаглавена "Квадратурата на адвокатския кръг - атакувани са водещи фигури от управляващата партия". Тя е подписана от зам.-посланик в София Родерик Мур.
В грамата, оповестена днес от сайта Биволъ, който е българският партньор на Wikileaks, е отбелязано, че името на Колев трябва да се запази в тайна, което е характерно за ценните информатори на посолството. В базата на Wikileaks с доклади от София това е единствената грама за дълъг период от време: от юни 2001 г. до декември 2004 г.
В американския дипломатически доклад става въпрос за скандала, разраснал се около аферата "Гном", в който освен главният прокурор Никола Филчев се замесват председателят на парламента Огнян Герджиков, лидерът на парламентарната група на НДСВ Пламен Панайотов, вътрешният министър Георги Петканов и министърът на отбраната Николай Свинаров - така нареченият "адвокатски кръг". Всички те са близки до "имащият лоша слава бивш шеф на кабинета на премиера Стоян Ганев".
Според американците атаката срещу "адвокатския кръг" е част от съгласувана схема, в която по различни причини под кръстосан огън се оказват още Филчев, Николай Василев, ген. Атанас Атанасов, Иван Костов и няколко лица от неговата администрация. Началото на играта като че ли противопоставя "адвокатския кръг" и Филчев на дясноцентристите от СДС и групи в НДСВ, които са против адвокатите, но сценарият се усложнява от факта, че високопоставени фигури от СДС остават близки с Филчев, който е тяхно назначение.
Николай Свинаров първоначално не е ключов играч в тази група, но "според донесенията дължи назначението си като министър на отбраната на тяхното влияние." В скоби е отбелязано, че има непотвърдени спекулации за правни услуги оказани от Свинаров на "известната фигура от организираната престъпност" Васил Божков - Черепа, който "също е близък до Ганев и е играл роля за неговата селекция".
Панайотов, който е критикуван за "авторитарния" си управленски стил се е срещал с Черепа и другите членове на бизнес клуб "Възраждане", "за които се смята, че са свързани с групировки на организираната престъпност". Неназован депутат близък до Панайотов казал на американците, че той е получил "благословия от премиера" за тази среща.