Много бих искала външната политика да постига обединение. По случая с опозиционера Алексей Навални, обаче президентът не желае да обяви позиция. Тя е принципна, а не срещу някого. На първо място породи притеснение, че този процес се използва политически. Не бива да се страхуваме да изразим позиция. Това заяви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева в предаването „Още от деня“ по БНТ.
"Буди притеснение фактът, че този процес се използва за политически причини, тоест ограничава се правото на опозицията да излъчи лидер, имаме два пъти по 4000 арестувани мирно протестиращи граждани и надявам се, така както сме обединени в Европейския съюз и в България по тази тема, да не се страхуваме да изразим позиция", подчерта външният ни министър.
"Вчера присъдата беше променена в ефективно изтърпяване на наказание. Разбира се, че държавите не бива да се месят в политиката на друга държава. Това обаче не е натиск, а е знак и е в рамките на нормалната дипломатическа работа. Има реакция от международната общност. Трябва да се осигури честен процес и да се разследва опита за убийството на Навални", обяви дипломатът ни.
"Сигналът, който подава целият свят е, че правосъдието не се използва за политически цели, че трябва да се осигури правото на мирен протест за изразяване на мнение на гражданите и трябва да се разследва опитът за убийството на Навални. Международната общност се притеснява, че процесът е политически и се прави в опит да се заглуши гласът на опозицията. Фактът, че всички държави реагираха и изразиха подкрепа за руското гражданско общество да се осигури плурализъм за правото да се избира. Нормално е да изразяваме притеснение, след като Навални се е лекувал след отравяне, да бъде арестуван. ЕС прие специален механизъм за нарушаване правата на отделни граждани, така че не изключвам да се разгледа казуса на следващото заседание на външните министри", посочи Захариева.
По отношение на позицията на държавния глава, външният ни министър заяви: "Президентът се изказва по всякакви външнополитически сили, това показва, че има позиции. Като че ли по този казус има някакво притеснение. Тогава, когато се обявяваш за защитник на правата, трябва да мериш с еднакъв аршин".
Във връзка с изострянето на отношенията между Русия и САЩ във връзка с базите у нас, Захариева заяви: "Когато ние търсим партньорство, не означава, че някой е дошъл да ни менторства. Споделили сме добри практики. Ние имаме стратегически диалог със САЩ по различни теми. Споделяме опит. Не ми се иска България да се превръща в поле на противопоставяне между САЩ и Русия".
"Всеки ден се увеличава списъкът на държавите, които са дали съгласие за провеждане на изборите. До момента имаме потвърждение от 52 държави. Опитваме се да предвидим всички рискове, с които ще се сблъскаме. Нормално е да се спазват мерките в определената държава, затова ще осигурим предпазни средства. Работим на пълни обороти. Все още нямаме получено съгласие от Великобритания, но го очакваме. COVID-19 ще затрудни изпращането на членове на СИК", призна Захариева.