ДБ внесе в НС проект за промени в ИК

Булфото/Архив
share

"Демократична България" внесе в Народното събрание законопроект за изменение на Изборния кодекс, съобщиха от пресцентъра на партията.

Предложенията са свързани с въвеждане на видеонаблюдение в реално време на преброяването на гласовете от секционните комисии, както и за възможността за събиране по електронен път на подписките. Макар и да се намира извън парламента, формацията се възползва от възможността да предлага законодателни изменения като призовава действащите народни представители да се съобразят с обществените очаквания за осигуряване на честен и прозрачен изборен процес.

Радев поиска броенето на бюлетини да бъде заснето и излъчено онлайн

Предложението на “Демократична България” за излъчване на обработването на бюлетините в реално време на централизирана стрийминг платформа бе направено пред президента Румен Радев по време на консултациите в събота (9 януари). Тогава от обединението посочиха, че имат конкретни законодателни предложения, както и че при нужда са готови да предоставят платформата си “Ти броиш” за целите на излъчването. “Ти броиш” е платформата за честни и прозрачни избори, с която “Демократична България” ще извършва паралелно преброяване в деня на вота, а данните от протоколите от секционните комисии ще бъдат публично достъпни на https://tibroish.bg/ . Обединението отдавна заяви, че предоставя платформата си на желаещите да се включат в наблюдението на изборния процес политически сили и граждански организации.

Президентът: Доверието в изборния процес зависи от усилията на институциите, на парламентарните и извънпарламентарно представените партии

Проектът за промени в Изборния кодекс предвижда гражданите да могат да следят действията по преброяване на гласовете, съставянето и подписването на протокола, както и опаковането на изборните книжа в реално време чрез видеонаблюдение. Предвидено е всяка секционна избирателна комисия (СИК) да излъчва процеса така, че да има пряка видимост на бюлетините по време на преброяването и на съставения протокол. Видеокадрите да са достъпни свободно и безплатно на интернет страницата на Централната избирателна комисия (ЦИК), а право на излъчване да имат и лицата, които имат право да присъстват в изборното помещение по време на броенето - застъпници, наблюдатели, кандидати, представители на медиите и др.

Целта е преброяването да се излъчва на единна платформа, която да осигурява проследяването на процеса по избирателни секции. “Централната избирателна комисия осигурява платформата и техническата възможност на секционните избирателни комисии да предават на живо действията по преброяването на гласовете и съставянето на протоколите им”, е записано в проекта. “Целта на предложението е да повиши доверието в изборния процес като въведе допълнителни мерки за гарантиране, че всеки подаден глас ще бъде преброен и отчетен правилно”, се казва в мотивите към законопроекта.

Другото предложение е свързано с възможността за събиране на подписки за подкрепа на партии, коалиции и инициативни комитети и по електронен път. От “Демократична България” изтъкват, че на фона на пандемията от коронавирус и изисквания за социална дистанция, присъственото събиране на подписи е предпоставка за повишен здравен риск и би довело до демотивиране на подкрепящите. Предвижда се освен съществуващото изискване за саморъчно поставен подпис, да се даде възможност и за участие в електронни подписки чрез квалифициран електронен подпис. Освен това Демократична България предлага гражданите да могат да се включват в подписките, като удостоверят самоличността си  чрез персонален идентификационен код (ПИК) на Националната агенция за приходите. За целта е необходимо да бъде уреден специален ред за използването на ПИК в контекст на изборния процес.

“Съществува, обаче, сериозен риск от изтичане на ПИК на НАП, тъй като, за разлика от квалифицираните електронни подписи, тайният компонент не е защитен от хардуерно устройство. Поради това предлагаме подписите с ПИК да се събират единствено на интернет страницата на Централната избирателна комисия. По този начин партиите и коалициите няма да имат достъп до ПИК, а фишинг атаки ще са по-малко вероятни и по-малко успешни”, се посочва в мотивите към законопроекта.

“И в двата случая партиите, коалициите и инициативните комитети ще могат да използват своя платформа за събиране на подписите или да използват единствено платформата, предоставена от ЦИК за събиране на подписки чрез ПИК. Централната избирателна комисия обаче трябва да посочи конкретните стандарти, протоколи и формати, по които ще приема квалифицирани електронни подписи”, се посочва още в проекта за промени на Изборния кодекс.

Водещи новини

Още новини