Проф. Константинов обясни как ще се гарантират честни избори

Кадър: БНТ
share

Има 9 възможни дати за изборите. Те са между 28 март и 23 май. Трябва да се изчака, за да се види как ще се развие епидемията и да се реши кое ще е най-доброто. Това заяви председателят на „Информационно обслужване“ проф. Михаил Константинов в предаването „Още от деня“ по БНТ.

Трябва да има консултации с партиите, защото изборите трябва да се направят в условието на пълно доверие. Без доверие няма как да се проведат честни избори. Виждате какво се случи в САЩ. Това е недопустимо за една цивилизована държава, подчерта той.

„Имаме опит с машинното гласуване. Той ни показва, че ¼ от избирателите гласуват машинно“, обяви председателят на „Информационно обслужване“.

"Алфа рисърч": Шест партии влизат в парламента, ГЕРБ води на БСП с 2%

„Политиците имат право да искат пълни гаранции за честни избори. Аз напълно подкрепям всички инициативи, които ще повишат доверието в изборния процес. Задача на политиците е да убедят избирателите, че вотът е прозрачен и честен. За съжаление това не се случва“, изтъкна проф. Константинов.

На въпрос как ще се предават данните от машините, проф. Константинов заяви: "Всяка флашка с информация за машинното гласуване трябва физически да дойде в районните избирателни комисии и в ЦИК. На едни предишни избори част от флашките не дойдоха. Не се разбра къде са. Това не промени изборния резултат, защото има и хартиен протокол. Протоколите са подписани от всички членове на избирателните комисии от всички избори. Това е гаранцията за честни избори. Най-важното е да има контрол при изборния процес. Присъстват представители на всички политически сили, има наблюдатели, застъпници. Те имат право да присъстват на броенето. Не знам някъде по света да има по-голяма гаранция на честността на вота", изтъкна проф. Константинов.

„Взели сме абсолютно всички мерки“, увери той.

Проф. Михаил Константинов подчерта, че няма държава, в която да се прилагат такива безпрецедентни мерки, както в България.

Водещи новини

Още новини