БСП има алтернативен Национален план за възстановяване и устойчивост

Булфото/Архив
share

Председателят на БСП Корнелия Нинова, членове на Изпълнителното бюро и на Националния съвет на БСП, ръководството на Парламентарната група, депутати, представители на Младежкото обединение и евродепутати обсъдиха Националния план за възстановяване и устойчивост на България, изготвен от правителството, съобщиха от пресцентъра на партията.

"От този план зависи развитието на страната ни в следващите 10 и повече години. Той ще се изпълнява от следващото правителство и е много важно какво има в него”, подчерта лидерът на българските социалисти Корнелия Нинова и акцентира, че този план трябва да очертае структурните проблеми пред страната, да подреди приоритетите и да предложи конкретни стъпки за тяхното решаване. „В документа, изготвен от правителството, няма нищо такова. Той е сбор от отделни проектни идеи, без връзка помежду им. Няма стратегически поглед. Няма връзка с националната бюджетна политика”, каза още Нинова и обърна внимание на факта, че в плана липсват реални показатели за растеж на БВП, инвестиции, работни места, доходи, производителност, технологично обновление, социално включване.

Нинова: Имаме план, но не и премиер, който да поеме отговорност

„Не можем да позволим отиващото си правителство на Борисов да представи този слаб план в Европейската комисия. Това ще лиши България от възможности за икономически растеж, увеличаване на доходите, реформи в здравеопазване и образование”, категорична е Корнелия Нинова. Тя обяви, че БСП е изготвила алтернативен план, който стъпва на дигитализация, зелена икономика, борба с неравенствата и с корупцията. „Той стъпва на стратегическия документ "Визия за България" и предвижда промени в модела на здравеопазване и образование, промени в областта на екологията, изграждане на интелигентни градове, зелена икономика, борба с демографската криза и корупцията”, заяви лидерът на социалистите и припомни част от алтернативния план на БСП, който обхваща:

1. Електронна здравна карта и здравно досие, съдържащи данни за размера на здравните вноски на всеки, колко пъти и къде е лекуван, от кого и колко е струвало.

2. Единна електронна образователна система с информация за всеки ученик и студент в кое училище учи, колко, колко отсъствия има, кой му преподава, колко често то оценява.

3. Единен електронен данъчен регистър, обединяващ информация за имуществото, доходите, които има едно лице и помощите, които получава.

4. Национална електронна система по заетостта, свързваща всички бюра по труда на територията на страна с данни за безработицата по области, търсещите работа и търсещите социални помощи.

Нинова: Играете си на доброто и лошото ченге докато хората умират по стълби!

5. Единна информационна система, обединяваща пазарите на селскостопанска продукция с платформа за електронна търговия за достъп на фермерите до пазарите и големите търговски вериги.

6. Национален електронен поземлен регистър, с който се решава въпроса с т. нар. “бели” и “червени” петна в земеделието, кой взема субсидии, за какво ги получава, количество произведена продукция.

В заключение участниците в срещата взеха решение да представят в близките седмици пред медиите предложенията на БСП за включване в Националния план за възстановяване и устойчивост на Република България.

Водещи новини

Още новини