Политологът Димитър Аврамов коментира, че има обективни тенденции на промяна в обществото. По думите му един от вариантите на промяна е свързан с тенденцията на отслабване на парламентите и на засилване на изпълнителната власт.
В неговата книга "Новата държава" се казва, че в крайна сметка хората, които държат изпълнителната власт, да я засилват за сметка на хората. Обществата пък започват да губят контрола.
На въпрос за силата на протестите, Аврамов каза, че трябва да обърнем поглед към Унгария преди 5-6 години.
"Тогава унгарците излязоха на улицата, протестираха, дойде правителството на Орбан, което промени Конституцията, отслаби ролята на парламента и днес Унгария е една по-авторитарна държава. Това, разбира се, не значи, че българските протести ще доведат до това. Всяка страна е уникална, има свои специфики. ЕС е политически свят на национални държави, които са извървели своя исторически път. В Европа няма един модел на държавност", обясни той.
И добави, че у нас протестите са били важни, защото хората не си дават сметка колко огромна всъщност е българската държава.
"Тя разпределя 42,5% от БВП. За сравнение в социалната държава Франция, която събира много големи данъци, с огромни социални услуги, този процент е 22%. Въпросът е тези 20% повече дават ли щастие на хората? Очевидно отговорът е не", каза Аврамов.
"Ако при 42,5% на държавата спрямо продукта на нацията държавата продължи да се увеличава, хората ще станат много малки. Те ще се смаляват като значение, психологически ще се смаляват и ще се обезверят. Обезверяването на хората създава своеобразна форма на социалистически тип манталитет, без да има социализъм. В такава среда се установява държавен капитализъм и пълен контрол на правителството над икономиката чрез икономически сектори, в които управляващите, министрите избират кой да работи, кой да управлява, кой да успява. И това просто е един подреден свят на контрол, но подреден от някой друг, не от българските граждани. Трябва да се зададем въпрос искаме ли да живеем в този свят?", анализира още политологът.