Емил Радев: ЕК се ангажира да подпомогне финансово България при нова мигрантска криза

ПП ГЕРБ
share

Европейската комисия има готовност да предостави както финансова, така и техническа помощ на България в случай на засилен мигрантски натиск по външните ни граници. Това става ясно от писмения отговор, който евродепутатът от ЕНП/ГЕРБ Емил Радев получи от еврокомисар Илва Йохансон, съобщиха от пресцентъра на ПП ГЕРБ.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1771

Заради засиления мигрантски натиск на турско-гръцката граница в края на февруари и началото на март, българският евродепутат и зам.-председател на комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи на Европейския парламент попита ЕК каква подкрепа би получила България, ако се окаже изправена пред мигрантска криза, подобна на възникналата в Гърция.

Емил Радев алармира в ЕП за риск от мигрантски натиск на българо-гръцката граница

За да гарантира ефективно опазване на европейската външна граница, страната ни изразходва значителни средства, които засягат комплектуване на личния състав, плащане на командировки, укрепване на материално-техническата база, повишаване на мобилността и готовност за действия при кризи, аргументира се Емил Радев, внасяйки въпроса си в момент, когато само на 30 км от границата ни с Гърция имаше струпване на нелегални мигранти, а хиляди се опитаха да преминат турско-гръцката граница.

В отговора си към българския евродепутат Илва Йохансон – еврокомисар с ресор „Вътрешни работи”, изрази готовност Европейската комисия да помогне на България при евентуални кризисни ситуации. От ЕК припомнят, че тази помощ ще е в допълнение на вече получените 140 милиона евро по националните програми за фондовете в областта на вътрешните работи за периода 2014 – 2020 г.

Искаме 130 млн. евро за полицаите, ако има нова мигрантска криза

„Това включва 20,2 милиона евро по линия на фонд „Убежище, миграция и интеграция“, 83,4 милиона евро по линия на фонд „Вътрешна сигурност — граници“ и 36,4 милиона евро по линия на фонд „Вътрешна сигурност — полиция“, се отбелязва в писмения отговор. В него се посочва още, че „в периода 2015 – 2020 г. България е получила 180,3 милиона евро, предоставени чрез 14 споразумения за безвъзмездна спешна помощ”. От тази сума 133 милиона евро са за действия във връзка с управлението на границите.

„Комисията е готова да предостави допълнително налично финансиране за посрещане на нововъзникващите нужди”, уверява комисар Йохансон.

Тя изтъква още, че „ако е необходимо, Комисията е готова да предостави и техническа подкрепа на България, в партньорство с Европейската агенция за гранична и брегова охрана (Фронтекс), Европейската служба за подкрепа в областта на убежището и Европол”.

Берлин: ЕС очаква Турция да спазва споразумението за мигрантите

„Тази подкрепа може да включва разполагането на екипи за съдействие в управлението на миграцията, укрепване на административния и оперативния капацитет за извършване на граничен контрол, процедури за предоставяне на убежище, проверки за сигурност на лицата, които са преминали външните граници, както и връщане на граждани на трети държави, които не се нуждаят от закрила. В случай на нужда Механизмът на ЕС за гражданска защита също може да бъде задействан”, става ясно още от писмения отговор на Илва Йохансон на въпроса на Емил Радев.

Всичко по темата:
Мигрантска криза 1771

Водещи новини

Още новини