Всяко трудно време преподава уроци – и човешки, и социални, и икономически. Дано да сме достатъчно добри ученици. Кризата с коронавируса е един огромен стрес тест за много системи – показва кое работи и кое не, на кое може да се има доверие и на кое не. Това каза в предаването "Панорама" по БНТ вицепремиерът Томислав Дончев.
Безспорно българското общество и икономика не могат безкрайно да останат в карантинен режим. Всеки ден правим анализ за данните. На правителството най-много му се иска да разхлабим мерките, но това крие много рискове и може да доведе до най-злощастния сценарий, при който рано сме взели мерки, а при разхлабването ситуацията рязко да се влоши, заяви Дончев.
Искам колкото може по-скоро да се либерализират мерките. Това ще се случва плавно, поетапно, като водещият фактор ще са рисковете, които се генерират, посочи той.
Някои държави разхлабват мерките, но те са доста по-строги, отколкото у нас. България има най-либераланите мерки след Швеция, предимството ни е, че ги въведохме рано, отбеляза Дончев.
Вицепремиерът съобщи, че според данните, с които разполага, 55-60% от икономиката у нас работи. Кризата се отразява различно на всички. Има цели сектори, които са замразени в момента, но някои производства имат допълнителни поръчки. Българската икономика обаче е изключително експортно ориентирана и ако изгубим външните си пазари, това означава стопанска катастрофа, подчерта Томислав Дончев.
Той коментира и програмата за подпомагане на малките фирми със 173 млн.лева безвъзмездно. По думите му процедурата за получаване на парите е много опростена, без формуляр и се осъществява през системата ИСУН. Убеден съм, че за малките фирми това ще е реална помощ, заяви Дончев.
По думите му, за да не пострада парламентаризмът при извънредната ситуация, може да се организират онлайн заседания на Народното събрание, включително и онлайн изслушване на премиера Бойко Борисов.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?