Красимир Ангарски: Сега трябва да започнем да берем плодовете от валутния борд

Кадър: БТВ
share

Ние ползвахме съветите не само на икономистът Стив Ханке, а и на други световноизвестни икономисти преди да въведем валутния борд в България. Тогава бяхме предупредени, че излизането от валутния борд ще бъде проблем за нас. Това каза вицепремиерът в служебното правителство на Стефан Софиянски - Красимир Ангарски, който ръководи експертната група при въвеждането на валутния борд в България, в предаването „Лице в лице“ по БТВ.

По думите му е имало предложение от европейските икономисти да се закрие БНБ, защото икономиката ни е била фалирала, и не сме имали добри експерти. „След тежки преговори бе решено да се запази БНБ, която вероятно е щяла да бъде борса. Постигнахме съгласие да не бъдем протекторат на друга голяма европейска банка“, спомни си той.

Ренета Инджова: От борба „за“ и „против“ валутния борд, всички може да се окажат зад борда

„Стив Ханке ни призоваваше да обвържем лева към долара. Не го послушахме и спечелихме“, каза финансистът. Той отрече да е имало куфарче с доказателства за корупция по време на приватизацията. "Петър Стоянов не ми е споделял и не ми е възлагал проверки", категоричен бе той.

„Нашият борд е успешен заради реформите, които предприехме. Ние бяхме една фалирала държава след управлението на Жан Виденов. Тогава започнахме преговорите за влизане в ЕС“, подчерта българският баща на валутния борд.

„Президентът Петър Стоянов, като фигура с голямо електорално доверие, събра политическите сили в страната, за да подпишат споразумението, с което да се начертае евроатлантическия ни път“, стана ясно от думите му.

Иван Костов: Президентът много се е объркал

Ангарски определи като вярно казаното от Борисов, че няма държава, въвела еврото, която да не е по-добре от нас и опасенията му, че 10-те милиарда резерв, ще заминат при друго управление.

„Пълен консенсус за пътят на страната ни бе постигнат още навремето. Всички политически сили се подписаха за влизането на еврозоната. Еврото го въведохме още тогава. Левовете са една чекова книжка за евро. Това, което сме загубили, сме го загубили до сега. Вече трябва да започнем да берем плодовете от валутния борд“, обясни финансистът. И попита: „Трябва ли да се откажем сега от всичко постигнато за 22 години?“.

Според Красимир Ангарски няма да има рязко обезценяване на лева след влизането ни в чакалнята на еврозоната. „Нали и сега фирмите работят с клиенти от Европа. От смяната на лева в евро ще спечели бизнесът“, каза още българският баща на валутния борд.

Водещи новини

Още новини