Детското здравеопазване трябва да се превърна в реален приоритет и ние сме предприели своите стъпки в това отношение. Това каза председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова в отношение към изслушването на здравния министър Кирил Ананиев.
"Уважаеми колеги, всички вие, които имахте претенции към процедурата в днешното изслушване, бяхте изключително некоректни по начина, по който представихте питането. То не беше съобразено с правилника и изискванията. От друга страна сте го формулирали по начин, който също не съответства на действащата нормативна уредба и на легалните понятия, даже по отношение на наименованието на болницата, която визирате. Болницата се нарича Специализирана болница за активно лечение в педиатрията, а не детската болница, както сте написали. От друга страна там не е спрян приема за пациенти в спешни състояния, защото всяко лечебно заведение съгласно Закона за лечебните заведения всяко лечебно заведение за болнична помощ е длъжно да оказва 24-часов прием за дейностите, за които е получило разрешение, включително за спешни състояние. Ако следваме това правило в закона нито едно лечебно заведение не може да функционира, ако спре спешния прием на пациенти. В случая става въпрос за временно преустановяване на дейността на интензивното отделение във връзка с дефицит на кадри. Това се е случило в Специализираната болница за активно лечение в педиатрията и това разискваме днес. Нека не се формализираме, защото и вие опитахте да формализирате днешния разговор чрез процедури, а да се обърнем към това защо Народното събрание се занимава с този проблем", заяви още Дариткова.
"Детското здравеопазване трябва да се превърна в реален приоритет и ние сме предприели своите стъпки в това отношение. Детската смъртност в България, въпреки всички негативни разговори и упреци, трайно намалява. За 2018 г. тя е 5,8 промила. По-висока е, отколкото в Европа, но усилията показват трайна тенденция. Това е постижения в цялата статистика и наблюдение на състоянието на системата", поясни Дариткова.
"Ангажиментът и грижата се реализират чрез финансови и организационни мероприятия. Когато разговарях с ръководството на лечебното заведение тези дни, те казаха, че можем да им бъдем полезни не само с политизирането на темата, а единствено чрез намирането на специалисти, защото такова е изискването. Такива са правилата. Ако се намери анестезиолог и ако някой от вас може да помогне в този смисъл, те ще ни бъдат изключително благодарни. За това ще ни бъдат благодарни, а не че сме отделили парламентарно време, за да използваме темата за различни политически внушения. Темата здравеопазване е удобна за политизиране, но аз отново за пореден път ще призова да се отнасяме към нея спокойно, аргументирано и безпристрастно и без увлечение да черпим дивиденти. Само така могат да се намерят дългосрочни решения. Ние трябва да сме обединени от смисъла за това да увеличаваме доверието в системата. Това е нещото, което в дългосрочен план мен като лекар ме притеснява. Доверието в системата дава възможност тя да бъде наистина от една страна максимално добре приета от пациентите, от друга страна лекарите да се чувстват сигурни с дейността, която упражняват. Недоверието и агресивното отношение, което даже понякога тук в парламента се генерира, прави невъзможно те да се заемат с тежките медицински случаи. Тогава, когато цялото общество, всички агресивно отразяват даден нещастен случай, тогава наистина колегите доста предпазливо и с известен страх подхождат с ангажираността си към тежките медицински случаи. Трябва да бъдем много внимателни и да търсим наистина тази спокойна атмосфера, в която се правят реформи в дългосрочен план, която дава възможност професионализма на лекарите да надделее. В това виждам смисъла аз от днешния разговор тук", каза Дариткова, цитирана от "Фокус".