Парламентът удължи срока, в който министърът на земеделието следва да внесе в Министерския съвет проект на закон, уреждащ обществените отношения в земеползването в България. Предлага се срокът отново да бъде удължен с най-малко една година.
Подготовката за новия програмен период - 2021-2027 г., изисква преразглеждане на националното законодателство с цел неговото съобразяване със специфичните цели на новата Обща селскостопанска политика, са мотивите на председателят на земеделската комисия Мария Белова /ГЕРБ/, вносител на предложението.
Затова се налага промяна в решението на Народното събрание от 19 септември 2017 г., като бъде предвидено министърът на земеделието, след необходимото обществено обсъждане, да внесе в МС проект на закон за обществените отношения в отрасъла, който да е изготвен на базата на вече представените Анализ на нормативната регулация на обществените отношения в земеползването и Стратегия за управление и развитие на поземлената собственост в България.
Предлага се срокът да се обвърже с приемането на новата селскостопанска рамка, но тя няма нищо общо с фундаменталните закони на страните-членки, в които се уреждат обществените поземлени отношения, коментира Бюрхан Абазов /ДПС/.
Александър Сабанов /ПГ на "Обединени патриоти"/ заяви, че промените ще позволят да бъде запазен действащият ограничителен режим по отношение продажбата на земеделска земя на чужди граждани.
На практика прекратяваме арендните договори, как така, как по-нататък те ще бъдат уредени, попита Светла Бъчварова от левицата. БСП, все пак, подчерта тя, е за удължаване на срока, но е против перспективата този законопроект да стане факт през 2020 г т.е. извън пределите на това НС. Искаме стратегия за поземлените отношения, а не стратегически план, посочи депутатът. Според "БСП за България" управляващите прехвърлят "горещия картоф" на тези, които ще управляват след тях.
Предлагат ни събрани съчинения от техни законопроекти, заключи Бъчварова.