Вицепремиерът и външен министър г-жа Екатерина Захариева се срещна с колегата си от Република Индия д-р Субрахманям Джайшанкар. Разговорът между двамата се проведе в рамките на 74-ата сесия на ООН в Ню Йорк, съобщиха от Дирекция "Пресцентър" на Министерството на външните работи.
"Поздравления за избирането ви на поста - каза министър Захариева. - Съболезнования за кончината на предишния министър г-жа Сушма Сварадж, с която бяхме приятели. Нямаме отворени въпроси, само много възможности пред нас и бизнеса на нашите две държави."
"Ще се радвам да посетя България, а и да ви посрещна в Индия. Благодаря ви за вашия силен глас в Европа в подкрепа на нашата държава. Индия търси в Европа партньорства, свързани основно с икономиката на знанията и т.нар. науки за живота", заяви министър Джайшанкар.
Екатерина Захариева отбеляза, че Индия е стратегически партньор на ЕС и изтъкна предимствата на страната ни за чуждестранни инвестиции - ниски данъци, административни облекчения за бизнеса, подготвени специалисти във високите технологии, възможности за продължаване на партньорствата в хранително-вкусовата и филмовата индустрия.
"Световната банка откри тази година в България свой световен център за споделени услуги, чрез който ще предоставя корпоративна и технологична подкрепа на бизнес операциите на петте институции от Групата по целия свят. Това е също оценка за потенциала на България и българите", каза българският вицепремиер.
През декември 2018 г. бе приета новата Стратегия на ЕС по Индия, в която се подчертават споделените ценности и необходимостта от подкрепа за ефективното многостранно сътрудничество в рамките на ООН и СТО, изпълнение на целите за устойчиво развитие до 2030 г., по-активни бизнес отношения въз основа на справедлив достъп до индийския пазар.
Отношенията между България и Индия се характеризират с традиционно приятелство,всестранно сътрудничество и тясно и динамично партньорство.
През последните години е налице определен дефицит в политическия диалог, но с осъществените в България през септември 2018 г. официално посещение на индийския президент Рам Натх Ковинд и работна визита на министъра на външните работи Сушма Сварадж бяха предприети стъпки за неговото преодоляване.
В 15 града в Индия предстои се издават визи за пътуване до България от изнесени центрове, което допълнително ще облекчи контактите между бизнеса и хората.
"Ние високо ценим отношенията на традиционно приятелство, ползотворно сътрудничество и тясно и динамично партньорство между България и Индия. И имаме готовност за съвместна работа за цялостно българо-индийско партньорство в рамките на стратегическото партньорство ЕС-Индия", заяви министър Захариева по време на срещата.
Редица български стоки имат потенциал да присъстват по-осезаемо на индийския пазар - селскостопанска продукция; парфюмерия и козметика; продукти на химическата промишленост; машини за хранителната промишленост; авточасти.
Министър Захариева увери своя колега, че България подкрепя намирането на мирно решение на въпросите между Пакистан и Индия на двустранна основа чрез конструктивни преговори и много мъдрост. Вярваме, че двустранното политическо уреждане е единственият начин за решаване на този дълготраен въпрос, който създава нестабилност и напрежение в региона, изтъкна българският първи дипломат.