В петък Народното събрание гласува Закона за ратификация на договорите за закупуване на F-16, а в понеделник президентът е подписал връщането на закона за преразглеждане със съответните мотиви. Две са важните неща, които правят впечатление относно ветото. Първото е, че законът е бил приет по бързата писта, т.е. в две четения за един ден и че не е имало достатъчно обсъждания. Вторият мотив на президента е, че не е имало необходимия консенсус.
Това обяви на брифинг пред журналисти председателят на Комисията по отбрана ген. Константин Попов по повод наложеното от президента вето на Закона за ратификация на договорите, касаещи самолетите F-16, предаде репортер на Novini.bg
По думите му да се гласува даден закон на две четения всъщност е нормална практика, а по отношение на консенсуса ген. Попов припомни, че въпросното гласуване мина с 123 гласа ''за'' и 80 ''против'', което показва, че законът не е бил приет ''на кантар''.
,,Трябва ни нов модерен самолет и F-16 е един прекрасен самолет и възможност българските Военновъздушни сили да бъдат модернизирани и това да промени начините на мислене във воденето на въздушен и сухопътен бой. Считам, че президентът ще даде заявление и ще разкрие подробности, защото мотивите му са две страници и ще има повече конкретика'', посочи още той.
,,Трябва да действаме енергично. Затова ще свикам извънредно заседане на Комисията по отбрана в сряда и ще помоля законът да бъде преразгледан отново в петък в пленарна зала. Нека да има обсъждане, да говорим по същество, но нека да гласуваме за бъдещето на Военновъздушните сили, за бъдещето на армията, на сигурността ни. Ако преодолеем ветото, както смятам че ще стане, това няма да забави процедурата. Тук ще се прояви достатъчно мъдрост и отговорност и всички ще се поздравим с един успешен за България договор'', допълни председателят на комисията по отбрана.
,,Апелирам за държавническо мислене, да няма емоции и да няма партийни интереси, защото говорим за България'', отбеляза в заключение ген. Попов.