Какво подсказват жестовете в политиката отвъд думите? Най-важните събития през месеца коментира в "Тази неделя" по БТВ криминалният психолог Росен Йорданов.
Сред тях е и арестът на предполагаемия извършител на хакерската атака срещу НАП – 20-годишният Кристиян Бойков.
По рано през седмицата работодателите на младия мъж и адвокатът му защитиха Бойков в ефира на телевизията и отрекоха твърденията на прокуратурата, че именно той стои зад теча на данни.
„Това са хора, които би трябвало да говорят с факти. Обърнете внимание, че те не говорят с факти – те не говорят с конкретни ИТ понятия, примери, които да докажат, че това, което се твърди от прокуратурата, не е вярно. Те по-скоро играят ролята на криминалисти”, коментира Йорданов.
По думите му работодателите на Кристиян са по-скоро загрижени за репутацията на фирмата и определено не са сигурни в това, което твърдят.
Срещата за честен футбол
В началото на юли се проведе и среща на футболните босове с премиера Бойко Борисов. Срещата беше детайлно наблюдавана от анализатори.
„Поведението на представителя на „Лудогорец” е твърде суховато и е делово комуникиране с премиера. Божков подходи уверено, Ганчев с уважение. Прави впечатление, че Ганчев не седна фронтално, а леко в страни. Двамата прокурор и демонстрират лека незаинтересованост”, посочи Йорданов.
Ръчното управление на премиера Бойко Борисов
Широко обсъждано в социалните мрежи стана и видеото на премиера Бойко Борисов, който управлява катер. според психолога Йорданов посланието е ясно – министър-председателя демонстрира умения, с които казва на аудиторията, че може да се справи сам с всичко. Създава усещане за неформалност, топлота и близост до народа. Според психолога Йорданов обаче с тази тактика не бива да се прекалява: „Бих посъветвал премиера просто да не пресолява манджата, защото може би така ще загуби по-интелигентната част от аудиторията си. Тя не очаква омнипотентно лидерство, а посредническо – очевидно премиерът се опитва да ни внуши, че всичко може да мине на ръчно управление”.