Караянчева: Бяхме под натиск, затова въведохме машинното гласуване

Булфото (архив)
share

Анализът на ЦИК е задълбочен и аргументиран. Трудностите, които са срещнали при машинното гласуване, и слабият интерес на гласоподавателите са определящи. Има опасност и за избирателната активност заради дългия процес на гласуване с машини. Има много предпоставки, които застрашават местния вот. Трябва да се мисли рационално. Не трябва да натоварваме и избирателите, и членовете на комисиите. Това коментира пред БНР председателят на парламента Цвета Караянчева по повод предложението за промени в Изборния кодекс за отмяна на машинното гласуване за местни и за парламентарни избори.

,,Обвиненията, които получихме, че искаме да манипулираме вота или по някакъв начин да спечелим служебно, ни накара да преосмислим нашата идея, затова машинното гласуване беше факт, както се случи на евроизборите. Но трябва да се правят анализи, да се взимат разумни решения, трябва да може да се прави крачка назад. Този скъпоструващ експеримент трябваше да бъде направен, за да може независим орган, какъвто е ЦИК, да направи анализ, да се убедим, че има пропуски, че има необходимост да се преосмисли тази идея'', допълни Караянчева.

По думите ѝ машините не вършат работа, ,,но ги въведохме, защото бяхме под натиск''.

,,Единствената промяна, която ще направим в Изборния кодекс, ще бъде за отмяна на машинното гласуване на местните избори. Имаме достатъчно време. Ако президентът наложи вето, имаме готовност да се свикаме и извънредно. Надявам се всички да проявяват разбиране и да не си създаваме сами проблеми в изборната нощ. Нека говорим разумно и да излагаме разумните аргументи, а не да се инатим като малки деца'', добави в заключение председателят на парламента.

Водещи новини

Още новини