Горанов: Ако има извършено престъпление от страна на МФ, то не е било умишлено

Novini.bg
share

Ако се говори за тезата, че има извършено престъпление от страна на служители на Министерството на финансите, това тепърва ще се разследва. Но не може да става и дума за умисъл. Иначе имената на тези служители ги знаем. Почва се от ниво експерт и се стига до директор на Дирекция. Но тук не става въпрос за липса на контрол, а става въпрос за различно виждане за това как следва да се чете законът. Това сподели пред журналисти финансовият министър Владислав Горанов, предаде репортер на Novini.bg.

,,Според нашата позиция текстовете на чл. 25 и 27 са структурирани така че през годините да се получава преразпределение на гласовете в полза на правоимащите, тъй като определени гласове, включени в общата сума за определяне на годишния размер на субсидията идват от партии и коалиции, които впоследствие нямат право на субсидия и тези гласове се преразпределят'', обясни Горанов и допълни, че контролът е на достатъчно добро ниво в тази връзка.

,,Спорът, който предстои да се изясни, е дали законът е прилаган конкретно. Затова и текат проверки от страна на прокуратата. Така че тук спорът е как трябва да се тълкува законът'', каза още финансовият министър.

На въпрос какъв трябва да бъде размерът на партийната субсидия Горанов посочи, че това е дебат, който предстои.

,,Ако партиите имат повече пари, вероятно ще имат повече структури. Не може да се каже дали един лев е достатъчен. В различните страни има различни подходи. В САЩ например са легализирани дарителството и лобизма. Едни компании финансират демократите, а други републиканците. Важното е всичко да бъде чисто и прозрачно, за да няма зависимости'', уточни той.  

,,Диференцираната ставка не е тема, която Министерството на финансите би подкрепила. Промяната на ДДС няма да доведе до повече ползи за крайните потребители. Тази тема се повдига само от бизнеса, а това е данък, който всъщност се взима от потребителите'', обясни още Горанов.

,,Военните проекти са скъпи за фиска усилия. За момента Ф-16 е най-оптималният за нас вариант. Да, два милиарда лева са доста пари, но това усилие трябва да бъде направено'', заяви финансовият министър по отношение на закупуването на нови самолети за армията, като добави, че държавата може да си позволи да вземе изтребителите, заплащайки сумата и наведнъж, макар тя да е доста сериозна.

Водещи новини

Още новини