В изказването на премиера има нещо, с което трябва да се съгласим, и нещо, което е странно. Това каза депутатът от БСП Румен Гечев по повод думите на министър-председателя Бойко Борисов, който в началото на правителственото заседание тази седмица обяви, че започва 24-часово онлайн наблюдение на движението на горивата.
Това, с което трябва да се съгласим, е че най-после трябва да има проследяване. Странно е, че говори за басни, след като само за година от сива икономика при горивата държавата губи над 1 млрд. лева, заяви Гечев.
Управляващите предложиха изменение в закона през 2017 година, но вече сме февруари 2019 година и чак сега имаме намерение, че ще се проследява. Дано, добави той.
Съгласно директивата на Европейския съюз минималният акциз на горивата е 359 евро, а България се е залепила на дъното и тук е 363 евро. Ако с крайната цена сме на добро ниво, близо до нас има страни с близо двоен акциз. У нас лъвският пай се прибира от продавачите, а в много други страни в Европейския съюз държавата прибира лъвския пай, подчерта депутатът от БСП.
Няма как държавата да привиква търговци и да им казва да намаляват цените, работата на държавата е да регулира пазара, но изкривяване има още с акциза. Сръбската рафинерия в Ниш е с капацитет почти наполовина от нашата, но отчита годишна печалба от над 280 млн. евро. У нас "Нефтохим" не е платила нито стотинка данък печалба. Сивата икономика е навсякъде – и в производителите, и в разпространителите, посочи Гечев.
По думите му промените в Закона за горивата противоречат на здравия разум. Управляващите разбраха това още на следващия ден, след като приеха промените, и започнаха да дупчат закона като швейцарско сирене. Как ще накарате например една машина, която копае под земята, да ходи да зарежда на бензиностанция, заяви социалистът.
Той е категоричен, че трябва да бъде избран нов състав на ЦИК. Аргументът, че този състав е опитен, не издържа, защото и депутатите могат да кажат така, да няма избори и те да са в парламента 1000 години. Господа управляващи, изпълнете закона, иначе изборите няма да бъдат признати. Конституцията е над всички нас. Законите са, за да бъдат изпълнявани, а управляващите мачкат законите. Казват ни: "Оставете ни да продължим с шменти капелите", каза още Румен Гечев.