Политолог: С апокалиптичните сценарии Румен Радев залита към президентска република (аудио)

Фейсбук
share

Драматичният коментар  за случващото се в държавата показа залитане в посока промяна на политическата система в държавата, по-скоро на управленската система – България от парламентарна да отиде към президентска република. Това каза пред Novini.bg политологът Любомир Стефанов по повод отчета на президента Румен Радев за втората година от мандата му.

Видяхме доста сериозни съмнения в капацитета на политическите актьори да се справят, затова е призивът към радикална промяна, затова са обвиненията в неизпълнение на работа, съмненията във виталността на демокрацията в България, думите за отсъствието на справедливост. По този начин завива нещата много дискретно, ако не към нов политически проект, към сериозно преосмисляне на статуквото. Даже, ако не се лъжа, в речта си, той отправи заплаха към настоящето статукво, че ако още веднъж имало парламентарни избори и ако там би се произвело управление само с цел оставане на власт, това щяло да бъде последният му такъв шанс и щели да настъпят драматични политически промени. Иска ми се да го разчета като дружески съвет, въпреки че по начина, по който президентът го поднася, едва ли не казва, че ще има преврат и гражданска война. Което не би трябвало да прави – когато искаш да допринесеш и се припознаваш като част от една система на управление, поднасяш конструктивни съвети, не отправяш заплахи, заяви Стефанов.

Президентът продължава онзи тон, с който, провокиран донякъде от присъстващите в парламента депутати, когато се появи в Народното събрание и ги заплаши, че малко им оставало на тях, а той имал 5 години. Това вече не е разговор, а "замеряне с камъни". За съжаление, от две години парламентът не е виждал президента на живо, отказа да се срещне с министър-председателя, а от друга страна партията, която го подкрепя, едва ли не го припозна като месията на българската политика. Мен тези неща вече ме притесняват, тъй като с подобен тип месианство и фаворизиране на един човек спрямо друг се зачеркват демократичните механизми за управление. България е избрала да бъде демократична парламентарна република. В нея нещата се случват по определен ред и има закон – на който не му харесва, има механизми как да се промени. Но да говори за катастрофични, апокалиптични сценарии е неприлично, неинституционално и не е национално отговорно, посочи политическият анализатор.

По думите на Стефанов президентът Радев не успява да надмогне партийната си обвързаност. Много ми се иска той да бъде символ на единството на нацията, но действията му сочат друго. Успява да разочарова големи маси, които са гласували за него. Прекалява с опозиционността си. През последните две години не сме го чули да каже едно добро нещо за управляващите, което само по себе си е нереалистично, тъй като България, макар и да отчита по-малко като брой успехи, го прави и самият факт е обнедеждаващ, каза още Любомир Стефанов.

Ще продължи ли войната между институциите и неизбежни ли са предсрочните избори  - чуйте тук още от коментара на Любомир Стефанов:

Водещи новини

Още новини