През 2019 година в България предстоят два вида избори и е много важно те да бъдат прозрачни и честни, да има широко представителство на българските граждани във вота, защото доверието в изборите е важно за демократичното формиране и функциониране на институциите.
Това заяви президентът Румен Радев на дискусия, посветена на изборния процес, организирана по инициатива на държавния глава с участието на експерти по темата, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. При откриването на срещата президентът отбеляза, че от доверието на гражданите в провеждането на изборите зависи и легитимността на самата политическа система, затова е важно да се идентифицират предпоставките, които могат да компрометират вота и да се приложат мерки за ограничаването им, както организационни, така и чрез използването на съвременни технологии.
По думите на Румен Радев с най-голямо значение за изборния процес е прозрачността – при броенето на бюлетините в секционните избирателни комисии (СИК), при оформянето на протоколите в СИК, при предаването и тяхното отчитане. „Като добавим и други проблеми, засягащи самото сформиране и подготовка на членовете на секционните избирателни комисии, като добавим и начина на формиране и актуализация на избирателните списъци, проблемите се разширяват чувствително“, отбеляза президентът.
Румен Радев определи като „повърхностни доводи“ аргументите за отказ от въвеждане на машинно гласуване. Той даде пример с Холандия, където при по-висока активност се наблюдава значително по-малък дял на недействителните бюлетини в сравнение с България. Процент от 5-6 на сто недействителни бюлетини, както е у нас, е голямо отклонение, това означава изкривяване на изборния процес и подмяна, заяви държавният глава и посочи, че така се стига до съществена промяна на съотношението на политическите сили в парламента. Президентът посочи, че причините за подобен проблем може да се дължат на недобра организация, слаба подготовка на членовете на СИК, но може да бъдат и напълно осъзнати, за което говорят и сигналите за нередности в изборите, свързани с манипулация на протоколите или оказване на натиск върху комисиите.
Като възможност за решаване на проблема с прозрачността при броенето на бюлетините в секционните избирателни комисии президентът посочи въвеждането на видеонаблюдение след края на гласуването, което да дава възможност на избирателите да наблюдават дистанционно този процес със звук и картина. „Важно е и законодателят така да реши този въпрос, че да се запази и тайната на гласуването, но най-вече да има пълно обхващане на броенето на бюлетините от отварянето на урните до броенето и оформянето на протокола“, заяви президентът и посочи, че подобна мярка ще има сериозен дисциплиниращ ефект върху самите членове на секционните избирателни комисии.
Президентът постави въпроса и за смисъла на втория формуляр на протокола, който СИК получава, при положение че Изборният кодекс предвижда и чернова. Президентът призова участниците в дискусията да предложат организационни мерки за начина на формиране и подготовка на членовете на секционните избирателни комисии, за въвеждането на машинно гласуване, електронно, дистанционно гласуване и актуализация на избирателните списъци и възможност на гражданите да проверят дали някой не е злоупотребил с техния глас.
По думите на Пламен Узунов – секретар на президента по правни въпроси и антикорупция, по лесен способ, който няма да изисква голям финансов ресурс, може да се осигури видеонаблюдение при броенето на бюлетините. Включването на видеонаблюдение след края на гласуването в Секционните избирателни комисии ще осигури прозрачност, постига се граждански контрол и се изпълняват добрите европейски практики, заяви проф. Емилия Друмева – секретар на президента по правни въпроси.
Трябва да търсим всички възможни механизми процентът на недействителните бюлетини да бъде драстично намален, заяви държавният глава Румен Радев при закриване на дискусията „Избори - прозрачност и доверие“. В края на срещата президентът обобщи, че в хода на обсъждането участниците са набелязали потенциални организационни, законодателни и технологични проблеми при провеждането на изборите и призова за паралелен подход при решаването им.
По думите на Румен Радев е недопустимо при избори, особено парламентарни, делът на недействителните бюлетини да е висок, например 6 процента, и да остава съмнението, че в техния брой има и действителни бюлетини, които обаче са подменени при предаването. Според президента е важно обществото да осъзнае, че това не е проблем само на партиите коя сила колко процента е спечелила. „Това е проблем на нас – гражданите, защото това означава подмяна или изкривяване на нашия вот“, заяви Радев и посочи, че така се отнема представителността в управлението с всички произтичащи последствия.
При висок процент недействителни бюлетини трябва да има видеонаблюдение, като законодателят е необходимо да посочи как точно да бъде регламентирано, така че да има ефект и да не се нарушават правата на гражданите и тайната на вота, заяви президентът. По време на дискусията подкрепа срещна предложението на Румен Радев да бъде премахнат т.нар. втори протокол, който получават секционните избирателни комисии, и беше предложено въвеждането на цялостен документ за резултатите от преброяването в СИК.
Румен Радев подчерта, че трябва да се наблегне на подбора, подготовката и обучението на членовете на СИК, защото това е важен въпрос, който ще стои на дневен ред, независимо какви технически системи бъдат въвеждани. Държавният глава определи като недопустимо решението да се ограничи машинното гласуване и да не се разпише срок за въвеждането му. „Не казвам, че машинното гласуване е панацея, но това е един механизъм, който драстично ще ограничи недействителните бюлетини, манипулацията с вота и с протоколите, и ние не можем да го пренебрегнем“, заяви Румен Радев. Той призова също за ясни срокове и правила за въвеждането на електронното дистанционно гласуване. „Усилията твърдо трябва да продължат, защото неминуемо на един етап, исторически ще се стигне до това и колкото по-бързо и по-надеждно, толкова по-добре“, отбеляза държавният глава. Президентът посочи и ролята и отговорността на Министерския съвет за обезпечаването на изборите и изрази съжаление, че на дискусията не присъстваха негови представители.