Това, което се случва по пътищата, не е война, защото няма победител в тази война, това е бедствие, което се случва по пътищата", каза в сутрешния блок на БНР Явор Нотев, депутат от „Атака”.
Аз бях за това да настъпят промени в закона за. Аз не съм бил само адвокатът на Максим Стависки. Той е един отделен случай. Паралелно с неговото дело течеше подобно дело - отново случай с пиян шофьор и то доста по-пиян от Стависки отново причини смъртта на млада жена и отново делото получи условна присъда, добави той.
По темата адекватни ли са присъдите, давани за убийсво на пешеходна пътека Владимир Тодоров, председател на Българската асоциация на застраховани и пострадали при катастрофи, заяви, че има нещо ненаред. "Нещо е объркано в системата, нещо не е наред, след като водач получава втова условна присъда за второ убийство на човек на пътя. Има нещо сгрешено в това, след като родители поставят цветя на пешеходни пътеки и да ги кръщават с имената на децата си. Има в момента воля за справяне с проблемите, има конкретни обещания, има конкретни срокове, надявам се нещата този път да се случат”, коментира Тодоров.
Той повтори още веднъж исканията на близки от пострадалите при катастрофи и по-специално за убийството на пешеходна пътека, за употребата на алкохол и споразумението. По думите му, за тях са нужни повече санкции.
"Започваме промени в наказателния кодекс, които засягат възможността за споразумение със съда в случай на убит на пешеходна пътека човек - тази възможност отпада", каза Станислав Иванов, депутат от ГЕРБ. "Увеличават се санкциите към водачите, които преминават неправилно по пешеходната пътека, които не знаят с колко километра в час се кара в градски условия и др.”, посочи още Иванов.
Качеството на правораздаването в България е на едно добро европейско ниво. Колегите от Европа, които ни проверяват, нямат забележки", каза Валери Първанов, зам.-главен прокурор при ВКП в отговор на това, което заяви майка на убито дете на пешеходна пътека, чийто убиец е с условна присъда след споразумение със съда. Нели Петрова каза, че родители на убити деца подготвят писмо до Европейската комисия в Брюксел, с което му обръщат внимание върху правораздаването в България и че тя с това законодателство, няма място в Шенген.
"Всеки е невинен до доказване на противното. Една от майките имаше претенции към Върховния съд, че делото се бави повече от две години. Деца загиват и при други обстоятелства, и други родители са на ваше място", каза той на майката Нели Петрова.
Той обясни, че страната ни вече е осъдена от Европа поради факта, че затворите ни побират 4 хиляди души, а в момента присъди затвор изтърпяват 11 хиляди души. Този аргумент той изказа в отговор на въпроса защо прокурорите не искат по-високи присъди за шофьори, убили човек на пешеходна пътека.
Провокиран от изявлението на зам-главния прокурор Първанов, в студиото по телефона се включи и вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. "Всичко, което ще се случи в промяна на законодателството за убийството, е в правомощията и във функцията на българския парламент. Законодателството се приема само и единствено от българския парламент”, подчерта Цветанов. „Ние трябва да работим в интерес на общество, а не обществото да ни казва какво трябва да правим”, поясни той.
Цветанов обясни, че в момента, когато бъде прието законодателство, което ще съответства на обществения интерес и европейските практики, няма никаква пречка, съдиите, прокурорите и адвокатите да приемат тази даденост.
Вчера по време на кръглата маса в Народното събрание от едната страна стояха жертвите на престъпността, близките на загиналите по пътищата, а от другата страна – представителите на институциите, но никой не е застрахован, защото всеки един от нас може да бъде жертва на пътя, заяви Цветан Цветанов. По думите му в някои случаи споразумението трябва да отпадне. „Винаги трябва да се ръководим от обществения интерес”, подчерта още веднъж вицепремиерът.