Това е по-скоро неправилен управленски ход, но по-скоро е правилен политически ход, тъй като се сваля напрежението, каза пред Novini.bg политологът Любомир Стефанов по повод трите министерски оставки след тежката катастрофа край Своге, при която загинаха 17 души, а над 20 бяха ранени.
Правилен управленски ход е да се направи нова агенция, която да координира работата на всички, имащи отношение към трафик, закон, път, поддръжка и т.н. Иначе казано, да се установи проблема за това войната по пътищата да продължава и да даваме свидни жертви. И без това сме на изчезване – да ни умират толкова хора наведнъж заради това, че някой не си е свършил работата и не е проконтролирал работата, означава че на управленско ниво държавата не използва наличните механизми, за да си свърши работата както ние данъкплатците очакваме от нея. Така че оставките са полезни, за да свалят напрежението от премиера Борисов, но като цяло демонстрират един перманентен проблем, т.е. синдром на управленски дефицит на истинско разбиране къде са проблемите и тяхното решаване, заяви Стефанов.
Според него на този етап не може да има други оставки. Просто няма да има нужда, освен ако премиерът не реши да направи цялостен ремонт на кабинета, смята политологът.
Той коментира и думите на вицепремиера Валери Симеонов, че се обявява срещу едноличния стил на управление на премиера Борисов. Това е пореден емоционален изблик на Валери Симеонов. В началото на новия политически сезон се заявява, че го има на картата и иска да бъде фактор, а това са две различни неща. Другите му партньори от малката управленска коалиция Обединени патриоти подкрепят действията на кабинета. Т.е. Симеонов може да се окаже бяла лястовица – нищо, че не е съгласен, да се окаже и безгласна партия на власт и да повтори движенията на някои от формациите в неуспялата коалиция Реформаторски блок. Иначе, като цяло голямата коалиция очевидно работи. Г-н Симеонов пропуска една малка подробност – той не е министър-председателят и неговата партия не е водеща в коалицията. Това се е паднало на ГЕРБ, те (НФСБ, партията на Валери Симеонов – б.р.) са поканени да влязат в коалицията, като пределно ясно са разписани отношенията и има управленска програма за тази работа. Ако той смята, че министър-председателят дължи на всеки министър обяснение – не, министър-председателят е работодател на министрите си и може да им държи сметка с или без обяснения. Това, че е решил да уволни някой – преценил е, че това трябва, това е политическо решение. Правопропорционалната тежест не предполага такава вокалност от страна на НФСБ и едва ли не претенции за консултации за всяко едно разместване в кабинета. Освен това, това са министри на ГЕРБ, посочи Любомир Стефанов.
Политическият анализатор заяви, че очаква след насрочения за по-късния следобед днес коалицонен съвет скърцането със зъби в коалицията да продължи. Това вече мога да заключа, че е стилът на поведение на г-н Симеонов, той е вокалният в коалицията Обединени патриоти. Г-н Сидеров е с периодични избухвания през 3-6 месеца, а Красимир Каракачанов като министър, който наистина има работа и като че ли се справя доста прилично, не му оставя време да прави такива изявления. Може би това съответства на заетостта и на тежестта в коалицията. Г-н Симеонов иска да бъде активен, да бъде включен, да бъде фактор, но все още някак си не му се получава и поради това са тези движения, които предизвиква и тези реакции, които търси. Но той не е в позиция да заплашва. Голямата и малката коалиции не се градят на неговото благопожелание и санкция. С едно излизане от управляващата коалиция ще олекне НФСБ, тъй като отива в парламентарна опозиция с партия Воля на Веселин Марешки, с БСП и ДПС. Искам да видя как НФСБ гласува с ДПС нещо. Да отиде той (Валери Симеонов – б.р.) и да попита собствените си гласоподаватели – вие съгласни ли сте да вървим опозиция с БСП и с ДПС, каза още Любомир Стефанов.
Какво да очакваме през новия политически сезон и ще има ли предсрочни избори - чуйте повече в аудиофайла: