На Балканите има нов лидер - американската дипломация. Това каза Георги Първанов, президент на България в периода 2002 – 2012 г. в предаването "Денят започва с Героги Любенов" по БНТ.
"Вижте последните дни срещите на Ципрас с вицепрезидента на САЩ. Очевидно, че Щатите са в основата на всичко това, което се случи - дано да е за добро", каза още той и заяви, че добавянето на географски локации към името на Македония остава неприемливо.
Георги Първанов заяви, че Българското европредседателство е било успешно, особено в частта си за евроинтеграцията на Западните Балкани. Той допълни, че Скопие гледа към ЕС и НАТО заради компромиси от страна на България и изтъкна, че американската дипломация е новият лидер на Балканите.
"Очаквах да има шаблонни, стандартни документи, но слава Богу видяхме европейска перспектива за някои от нашите съседки, което може да ни радва", каза той. Скопие гледа към Европа заради компромисите на София, заяви Георги Първанов. Според него името „Северна Македония“ угажда на Гърция, защото снема претенциите на Македония към античната история, но претенциите към българската история продължават.
Според Георги Първанов модернизацията на армията трябва да отива към средства, които могат да се използват за борбата с тероризма. Той добави, че все пак думата има военната експертиза, но изтъкна, че сегашният президент Румен Радев не следва да налага мнението си по въпроса в качеството си на държавен глава. "Това че президентът Радев е бил военен, не му дава право да се изказва като държавен глава, налагайки своята експертиза", заяви той. Георги Първанов допълни, че президентът Радев наистина е бил изолиран от Европредседателството, но това не му е давало основание да е твърде критичен към постиженията му.
Георги Първанов засегна и темата за модернизацията на Българската армия и заяви, че т.нар. "голям шлем" от енергийни проекти е бил най-доброто решение за инвестиционни проекти през всичките години на прехода. По думите му е позитивен факт, че първите държавници бяха на посещение в Москва, което е дало шанс да се деблокират проектите, за което е имало "намеци". Той отрече обаче да става дума за грандиозни инвестиционни планове.
"Нещо скромно може да се случи. От газопровода "Южен поток" остава може би една тръба и то при добро желание не само на Русия, но и от Турция. Що се отнася до "Белене", там схемата е много по-сложна, защото китайци се спрягат за потенциален инвеститор, стана дума и за французите. сигурно трудно ще минем без руснаците, но това е работа на компетентните звена", каза в заключение той.