Изиграхме ли добре картите си в Москва? (аудио)

Министерски съвет
share

Отидохме с големи очаквания, които бяха основно в сферата на енергетиката. От руска страна стана ясно, че България има изкривена представа за значението си спрямо Русия и спрямо проектите, които има да предложи. Стана ясно, че България нито е най-мила, нито е най-близка до сърцето на Русия, а е просто поредният бизнес партньор със средно към малко значение за руската геополитика. Това каза пред Novini.bg политологът Любомир Стефанов по повод посещението на премиера Бойко Борисов в Русия.

Водещата линия в руската позиция за енергийните проекти "Турски поток" и АЕЦ "Белене" беше нашата страна да се намеси адекватно като партньор и да предостави гаранции. За всеки проект, който България иска да отвори, трябва да гарантира достатъчно ясно, че няма да се поддаде на натиск от страна на Европейския съюз. Референциите на руския президент Владимир Путин бяха достатъчно ясни: "Почнахте "Южен поток", натисна ви Европейският съюз, обясниха ви някакви неща, но можехте да направите друго, а не да се отметнете. Почнахте "Белене", докарахте го доникъде, платихте ни реакторите, сега евентуално може да ви отмъстим с 90 млн. евро лихви". В такъв тип изказвания виждаме само едно: "Решете какво искате да правите, подсигурете си гаранции, уредете си вашата работа, сложете на масата на преговори конкретиката и ние ще видим какво можем да направим". Руснаците за пореден път ни демонстрират онова, което би трябвало да бъде фундаментален принцип и в българската външна политика – прагматизъм, посочи Стефанов.

Той заяви, че категорично не е съгласен с думите на президента Румен Радев, че при своето посещение в Москва е изградил доверие, което се надява правителството да оползотвори. Ако бяха изиграни правилно и стратегически картите ни в геополитически план министър-председателят и премиерът нямаше да ходят в разстояние на пет дена на посещение в Русия, а щяха да отидат в рамките на три месеца и да направят нещо като една игра на бридж – анонс и реално отиграване, постигане на някакъв минимум от цели. Напротив, станахме малко или много за смях в очите на нашите европейски партньори, а и на руснаците, тъй като премиерът и президентът пренесоха личната си вражда и меренето на политически егоцентризъм във външнополитическата сфера, с което олеква всяка една българска позиция, колкото и смислена и аргументирана да е тя, заяви политологът.

Беше смешно да отидат и президентът, и премиерът да мерят едва ли не близостта си до сърцето на Путин, кой му е по-драг. Ясно е, че руският президент ще преговаря само с този, който му отговаря по ранг и функиции. Президентът отиде там да даде началото може би на някакво разединяване. Ако това нарича успех, е спорно дали го е постигнал, тъй като езикът на тялото на руския президент при посещението и на президента, и на премиера беше хладен, коментира Любомир Стефанов.

Според него президентът надценява много приноса си във външнполитическите отношения, включително и в конкретния казус. Неговите оплаквания, че от премиерската канцелария не го държали в течение на факта, че премиерът ще ходи в Москва, е абсолютно несериозен и демонстрира, че това напрежение между институциите в никакъв случай не е война, а е някаква гротеска – много прилича на съревнование на две хлапета на детската площадка кой може да хвърли топката по-далече или да я ритне по-силно. Подобен тип прояви вредят единствено на имиджа на България във външнополитически план, подчерта политическият анализатор.

Чуйте още в аудиофайла коментара на Любомир Стефанов за думите на президента Румен Радев "някой бута държавата към автокрация":

Водещи новини

Още новини