Утре ще е най-хубавият ден на годината, ще пратим децата си с цветя на площадите, за да честваме най-близкия до душите ни, най-неповторимия ни празник - 24 май, Денят на българската просвета и култура и на славянската писменост, денят на светите братя Кирил и Методий. Това заяви Тома Томов в декларация от името на ПГ на "БСП за България" от парламентарната трибуна.
Той отбеляза, че векове преди Джото, Свети Франциск от Асизи, векове преди да се родят Микеланджело, Леонардо и Рафаело, Шекспир и Гьоте, Франсоа Вийон и Юго, Толстой и Томас Джеферсън, когато Лондон и Париж са заспали провинциални градчета, а съвременният свят не е дори предчувствие, България пребъдва.
"Нашите светци и покровители са от първите, тяхното слово е нашето начало. Заради тях сме още тук и ще бъдем", заяви Томов.
Кирил, който е роден през 826 г. в Солун, вероятно е бил най-умният човек на планетата по това време, посочи депутатът и отбеляза, че в Константинопол само за три месеца Кирил усвоява граматиката, след това изучава Омир, геометрията, диалектиката и всички философски науки, риториката, аритметиката, астрономията, музиката и другите елински изкуства. Завършва Магнуарската школа и след това е библиотекар на патриарха в църквата "Света София".
"Напомня ми на Ибн Халдун - великият арабски мислител", каза Тома Томов. Като него Кирил отива на мисия при сарацините в Багдад, участва в други мисии, дискусии и накрая се уединява в безмълвие в манастир в Мала Азия, където вече се е оттеглил неговият брат Методий, добави депутатът. Тяхното епохално дело е българската азбука Глаголицата - тази графическа система е първото фонетично писмо, изцяло съобразено с особеностите на езика на племената в българската група, посочи Томов.
Следва Великоморавската мисия, която е провал. Там остават 40 месеца, през цялото време воюват с немското духовенство, което ги хули, че проповядват на несвещен език, отбеляза Томов. България на княз Борис Първи Михаил наистина е тази страна, в която славянската писменост и книжнина ще могат да пуснат дълбоки корени и да дадат добри плодове, посочи той. По думите му княз Борис Първи Михаил е водачът на дълбоката промяна с Христовата сила и с кръстния знак. Само за седем години България обучава повече от десет хиляди свещеници, дава в ръцете им десет хиляди евангелия и те тръгват да проповядват на български език, посочи Томов.
Климент опростява Глаголицата и създава буквите на Кирилицата. Днес той е един от седемте апостоли на България, редом с Кирил, Методий, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий, каза той. Езикът ни тръгва на изток и днес той е планетарно явление - няколкостотин милиона души пишат с нашите букви, отбеляза Томов.