Пишат по-тежки наказания в Наказателния кодекс за домашното насилие (видео)

Novini.bg
share

Длъжни сме като представители на институциите и на гражданското общество не само да говорим, но и да приемаме конкретни действия срещу домашното насилие. Виждала съм жени, претърпели насилие – познавам болката в погледа им. Това каза министърът на правосъдието Цецка Цачева по време на международната конференция "Сигурно бъдеще за жените – сигурно бъдеще за всеки", предаде репортер на Novini.bg

Насилието над жените е крайна форма на дискриминация и тя произтича най-вече от неравенството на половете. Истанбулската конвенция гарантира правото на живот, достойнство, физическа неприкосновеност. Точно затова институциите и гражданското общество трябва да продължим усилията, които сме положили, за да имаме повече конкретни резултати, заяви Цачева.

Тя съобщи, че е извършен цялостен анализ на действащата в момента законодателна рамка, като е взет предвид опитът на държавите, които имат най-успешни механизми.

Изводът, който е направен е, че въпреки законодателните промени през годините липсва цялостна рамка, която да води до предотвратяване и преследване на насилието на млади момичета и жени както в семействата, така и извън тях. Създадени са две работни групи – за търсене на наказателна отговорност от насилника и за промени в закони в гражданско-правната сфера, уточни Цачева.

Стигнато е до извода, че трябва да бъдат въведени нови правни състави в Наказателния кодекс. Всяка една промяна в Наказателния кодекс трябва да бъде много добре обмислена, подкрепена от гражданското общество и магистратите, като във всички случаи трябва да се държи сметка за спазване на конституционните права на всички участници в този процес, подчерта правосъдният министър.

Цецка Цачева каза, че статистиката сочи, че 91% убийствата на жени са извършени от мъже, 7% в съучастие на мъже и жени и само 2% от жени. 35% от опитите за убийства и убийствата на жени са от настоящ или бивш интимен партньор. 25% от брат, син, внук или друг близък роднина, 21% от друг познат мъж и само в 9% от непознат, поясни тя.

Оттук идва изводът, че домашното насилие трябва да бъде в центъра на вниманието. Предвиждаме допълване на квалификационните състави с цел инкриминиране на всички форми на домашно насилие, които ескалират до посегателство на здравето и живота на децата. Налага се да се създаде законова гаранция, че физическото насилие над деца ще бъде по-тежко наказвано и преследвано. Важно изменение е и по отношение на давностните срокове, по които може да се преследва подобно деяние, заяви Цачева.

Към момента по законодателен път не се преследва и психическото насилие. То е почти невидима за обществото проява, но е широко разпространена форма. Подобни деяния оставят траен белег върху цялостния живот не само на жертвата, но и на съжителстващите с нея лица – обикновено това са децата, посочи правосъдният министър.

Цачева съобщи, че е взето решение за създаване на Национален съвет за превенция на домашното насилие и противодействие на дискриминацията по полов признак.

Голяма част от българското общество все още смята, че домашното насилие е личен въпрос. Към това схващане трябва да бъдем непреклонни. Превенцията на насилието над жени и млади момичета трябва да бъде ежедневно, а не кампанийно. Това е явление, което засяга цялото ни общество. Всяка малка, но навременна крачка, е крачка в правилната посока, завърши Цецка Цачева.

Водещи новини

Още новини