Крайно време е да напишем в закон какво е неприкосновеност на полицая. Това каза в предаването "Лице в лице" по БТВ вицепремиерът и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
За пореден път полицаи са обект на посегателство. В Ихтиман служители на реда бяха нападнати от една група цигани. Днес е имало акция на полицията за издирване на четири лица. Твърди се, че едно лице е починало, само че аз знам, че на този адрес, на който е починало лицето, не е имало полицейско присъствие. Говори се за полицейско насилие, но аз питам докога българският полицай ще бъде нападан от хора, които мислят, че могат да правят всичко. В конкретния случай това са цигани. В коя нормална държава граждани си позволяват да бият полицаи. Не може да се позволява повече една част от населението да смята, че може да си позволява да напада служителите на реда, защото принадлежи към определена етническа група, и че това ще им се размине. Трябва да е ясно, че нямаш право да пипаш полицая с пръст и санкцията за това е строга. Трябва да дадем на полицая санкцията и самочувствието да се защитава при подобни ситуации, подчерта Каракачанов.
Много бързо сме склонни да говорим за полицейско насилие, а сме склонни да си затворим очите, когато някой посяга на неговата личност. Няма как да искаме от него да има самочувствие, ако обществото продължава да търпи подобни прояви, категоричен е вицепремиерът.
По повод споровете по темата трябва ли да се възстанови българското гражданство на хора, които веднъж са се отказали от него Каракачанов заяви, че няма нужда някой извън България да решава съдбата й. Политическата цел на внесения от ДПС законопроект е тази. Става дума за доброволно изселване на хора през 50-те години на ХХ век, които сами са решили, че не искат да са български граждани. Според спогодбите тези хора не могат повторно да претендират за българско гражданство. Няма нужда добрите отношения между България и Турция да бъдат помрачени от дребни политически спорове. Ако искаме да имаме добри отношения с Турция, това трябва да става на базата на взаимно уважение между две суверенни държави, посочи Красимир Каракачанов.
Той коментира и думите на колегата си Валери Симеонов, който нарече глупотевини идеята на Каракачанов за референдум за гей браковете. БСП поиска референдума за Истанбулската конвенция. Тъй като става въпрос за конвенция, която говори за нови модели в обществото, за трети пол, аз поисках българинът да се произнесе по темата подкрепя ли въвеждането на джендър образование и трети пол. Валери Симеонов вероятно не е разбрал какво искам да кажа и може би трябваше да ме попита. А когато правиш референдум, няма как да не похарчиш пари. Не можем да заменяме биологичния пол с някакви социални роли на пола, не можем да си измисляме трети, четвърти, 32-ри пол. Утре някой може да поиска да сменим химна "Велик е нашият войник", защото "войник" е в мъжки род. Не можем да продължим да разграждаме обществото - в името на какво го правим? Това беше моята идея за референдум. Смисълът на двата пола е да създават потомство, а не да изчезваме като европейска цивилизация и ние като българи, заяви Красимир Каракачанов.
Той уточни, че с вицепремиера Валери Симеонов не са си говорили в последната една седмица. Смятам, че нещата се решават с диалог, а не чрез медиите, каза Каракачанов.
Каракачанов: Трябва да е ясно, че нямаш право да пипаш полицая с пръст
- 08.02.2018 | 18:00
- 14485