На този етап не виждам успеваемост на подобно начинание. Това каза пред Novini.bg политологът Любомир Стефанов по повод заявката на опозицията за вот на недоверие срещу правителството.
Стана ясно, че БСП и ДПС ще се съберат, ще говорят, поканиха и "Воля". Практически се опитват да уравновесят везните, да се получи някакъв цуг-цванг, да няма полезен ход и да се покаже на ГЕРБ и на Патриотите, че има противопоставяне в парламента, което заплашва тяхната стабилност. Това може би са плановете на БСП и ДПС. На този етап не смятам за постижими подобни неща – тяхната математика няма да излезе поради простата причина, че те самите не представляват алтернатива, заяви Стефанов.
Искането на вот на недоверие означава, че ще се стигне до някаква критична точка, в която има някакво критично мнозинство, готово да поеме управлението на държавата и да предложи алтернатива от до, не само да иска някой друг да не е, а той да е. Трябва да дадеш основания защо така, с какво си ти по-различен, какви са твоите планове, предложения. Удобен момент за това би бил Законът за държавния бюджет, обаче не чувам нищо подобно – там не се случва никакво противопоставяне и изостряне на дебата. Смятам, че просто се използва момента заради натрупаното напрежение по корупционни и шуробаджанашки скандали. Това по-скоро е упражнение, вот на недоверие, който цели да преброи противниците и привържениците на управляващата коалиция и оттам да се направят сметки за евентуално деконструиране на коалицията, посочи политическият анализатор.
Той коментира и думите на проф. Димитър Тадаръков, че има наченки на диктатура и почетният председател на ДПС Ахмед Доган може да се завърне в политиката. Знаем мантрата, че Ахмед Доган имал най-развитите инстинкти в България и когато имало опасност за либералната демокрация в България, той се завръщал, за да възстанови баланса и да няма опасност за институциите. Смятам това за преувеличено и пресилено, един много добър опит за самореклама, тъй като всички други политици вярват в тази мантра, повтарят я и се страхуват от сянката му даже. Реалната тежест на ДПС я виждаме в парламента и ако някой твърди, че има по-голяма тежест, трябва да ни убеди чрез избори. Всичко останало са спекулации, слухове и градски легенди. Иначе заявката на ДПС за демонтаж на коалицията е нормална за опозиционна партия. Всички опозиционни партии трябва да се държат така – да държат управляващите в напрежение. Обаче основанията им в случая да повдигат подобни теми просто са несериозни. Трябва да предложиш ясна алтернатива по наболели обществени проблеми, и то в перспектива. А в момента такива неща не виждаме, подчерта Стефанов.
По думите му изострянето на дебата между ДПС и Обединените патриоти е поредната демонстрация на истинско неразбиране на нашите политици какво е присъщо за политическото поведение и говорене. Същността на политическото говорене е да осъществява контакт между гражданите и управляващите. Заиграването със страховете на хората не води до никъде, освен до нагнетяване на напрежението. Като тегля чертата, искам да разбера каква е точно разликата между ДПС и Патриотите. В един момент се оказа, че ДПС са много по-радикални в говоренето си от Патриотите. Призоваването едва ли не на всенародно брожение е абсолютно пресилено и подобен тип говорене по нищо не се различава от езика на омразата, за който е обвинен, че е използвал Валери Симеонов, каза още Любомир Стефанов.
Чуйте в аудиофайла и коментара на политическия анализатор за Бюджет 2018: