Безопасността на корабоплаването в общия българо-румънски Черноморски регион ще бъде осигурена чрез предоставяне на достъп на кораби, нуждаещи се от помощ, до места за убежища. Това ще бъде възможно след подписаното днес споразумение в присъствието на министър-председателите на България и на Румъния Бойко Борисов и Михай Тудосе и министрите на транспорта Ивайло Московски и Александру-Ръзван Кук - министър на транспорта и на комуникациите и информационното общество Лучиан Шова. Това съобщават от пресцентъра на Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС).
По този начин ще бъде осигурена безопасността на морското корабоплаване и ще бъдат изпълнени европейските изисквания за създаване на система на Общността за контрол на движението на корабите и за информация.
Чрез парафирането на споразумението се определят процедурите за сътрудничество с румънската страна за съставянето на план за приемането на кораби в пристанищата от Черноморския регион и осигуряването на тяхната безопасност. Чрез него се регламентират и принципите на двустранното сътрудничество, както и вземането на решения при предоставяне на място за убежище на кораб, с оглед избягване на ненужен риск за корабоплаването и околната среда.
Очаква се обмяната на информация между отговорните институции да бъде значително подобрена, което ще улесни координацията между компетентните органи в двете държави за навременна намеса, оказване на помощ и предоставяне на места за убежища.
Преди подписването на споразумението министър Ивайло Московски е имал работни срещи с колегите си министри Александру-Ръзван Кук и Лучиан Шова. Пред тях министър Московски е заявил, че България подкрепя изцяло бъдещо участие на Румъния в мултимодалния коридор Солун - Кавала - Александруполис - Бургас - Варна - Русе. Министрите са обсъдили и напредъка по съвместния за двете страни проект Danube Safety Net, както и темата за поддържането на българо-румънския участък на река Дунав.
Московски е уверил своя колега, че в това направление българското правителство води активна политика и до 3 години страната ни ще разполага със съвременна техника за проучване на реката и драгиране на критичните участъци.
Министър Московски е запознал колегите си и с приоритетите на България в сектор "Телекомуникации" за предстоящото Председателство на Съвета на Европейския съюз.