В парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност бе разгледан, внесеният от Министерски съвет, законопроект на Закона за мерките срещу прането на пари. на приет доклада на председателя на ДАНС, предаде репортер на Novini.bg.
На заседанието присъства и председателят на ДАНС Димитър Георгиев, който внесе доклада и посочи защо е необходим този закон. Комисията взе решение да приеме законопроекта, като между първо и второ четене да бъдат направени необходимите промени, за да бъде създаден един закон, който да бъде от полза на държавата.
От ДАНС обясниха, че за около година през България са извършват операции за пране на пари между 1 милиард и 3 милиарда лева, като най-често те са от Русия, Кипър и европейски държави. В различни сектори на икономиката, но не бяха споменати. За да се борят този вид престъпления има необходимост от създаване на нов законов акт.
Цветан Цветанов заяви: „Това което смятаме да направим в комисията и смятаме, че това е правилният подход, е между първо и второ четене да бъде създадена работна група, в която да могат на експертно ниво да участват както вносителите, така и представители на неправителствения сектор“. „Има някои неща, например на много места в законопроекта се предвижда възможността за разкриване на банкова тайна. Тя обаче се урежда в Закона за кредитните институции“, посочи шефът на ПГ на ГЕРБ. „Друго, което прави впечатление проектозаконът дава на ДАНС необосновано широки правомощия чрез подзаконов акт да въвежда нови задължения и тежести“. Той добави, че законопроектът трябва да се изчисти и да няма възможност с подзаконови нормативни актове да се допълва законът.
Цветанов разясни, че законът трябва да даде една устойчивост и да могат всички народни представители, които гласуват да знаят, че това което гласуват е след едно широко обсъждане, взета е най-широката експертиза. Трябва да дадем стабилност и устойчивост на самото законодателство и да може всеки да знае, че това е голяма отговорност. „Убеден съм, че ДАНС ще получи пълна подкрепа и разбиране, за да гарантираме сигурността на държавата“.