Хидровъзел "Цанков камък" трябва да бъде ремонтиран 7 години след като беше пуснат в експлоатация. Установено е, че значителни количества вода изтичат в земните недра и заплашват да наруши екоравновесието в района на Девин.
Няма спукване на стена или чашката на язовира, но има скъсване на поставената на дъното геомембрана, поясняват от НЕК.
ГЕРБ поиска нова проверка от прокуратурата за реализацията на проекта. Започналият оглед на съоръжението е планов. Той ще приключи до месец и ще струва на държавата 80 000 лева.
Изп. директор на НЕК Петър Илиев, коментира ситуацията пред БНТ: "Още по времето на строителството проектанта е предписал, че трябва да се направи оглед след петата година и ние в момента, точно след като са изтекли 5 години от пускането, правим този оглед.
Според НЕК до момента огледът не е показал опасни участъци по язовира.
Според Петър Илиев, фактът, че има скъсана геомембрана, са нормални състояния на експлоатацията. „Имаме по други язовири - това са си абсолютно нормални. Няма нищо притеснително. Някой, ако иска да прави някаква сензация, не е тази темата“.
Според хората от Михалково най-близкото село до язовира в момента водата е изпусната. Местните казват, че на места избиват подпочвени води и смятат, че те са от язовира. "Горе има ливади и там хората се оплакват, че е започнала подпочвена вода да излиза. Сега от 4-5 места тече колкото нашата река".
Кметът на село Михалково не знае, че се налага ремонт на язовира.
Според изпълнителния директор на НЕК скъпоструващото съоръжение не е икономически обосновано - 1 милиард лева, за да се произвеждат 80 мегавата.