Бойко Борисов: Съкращенията ще продължават

share

Ще продължим с реформите и със съкращенията в сферите, където няма икономическа ефективност, колкото и болезнени да са те. Това каза министър-председателят Бойко Борисов, който участва в работен обяд с членовете на Американската търговска камара в България.

Темата на срещата е „Стимули за икономически растеж, нови технологии и научни изследвания в България през 2012 г.”. Във времето на финансова и икономическа криза и зад океана, и в Европа, проблемите на всички са ясни. Държавите се делят на такива, които бързо и ефективно правят своите реформи и въвеждат системите си така, че да могат да издържат на кризата, и държави, които чакат помощ от Международния валутен фонд и другите фондове за спасение. България избра този път - да бъдем дисциплинирани и да не сме от тези, които чакат да ни подбутват и да ни подпомагат, изтъкна премиерът.

Затова на Европейските съвети защитаваме изключително много Пакта за финансова стабилност, особено в неговата част за спазване на 3 % дефицит и 60 % таван на дълга. Затова, като финансови показатели за 2011 г. България е сред трите най-дисциплинирани държави в Европа. Това вече се отчита и от канцлера Меркел, и от президента Барозу, и във всички доклади, които има по тази тема, подчерта Борисов.

Това, което предстои на много европейски държави да направят, България и българският народ си го изстрада и извоюва години наред и сега е времето, когато трябва да започне своя икономически растеж - каза премиерът. Има спорове - дали не можем да пуснем малко повече дефицита, да похарчим повече пари. Но много от държавите, включително и бившият източен блок, направиха този експеримент и той показа, че е фатален за икономиката и финансите на всяка една държава. Докато е нашето правителство на власт, 3-%-ят бюджетен дефицит ще бъде спазен, заяви премиерът.

Борисов призова да се преразгледат и сроковете на платените отпуски, които се ползват в държавната администрация. Безспорен е фактът, че години наред държавата се явява още един донор. Платеният отпуск се дава на един служител, за да съхраним неговото здраве и да има по-голяма работоспособност. На практика се получава, че хиляди-хиляди, десетки хиляди дни от отпуска се събират и не се ползват от хората. Дори има парадокс, че на един директор на дирекция в едно министерство му се полагат 43 дни платен отпуск. Като прибавим празниците има служители, които работят по около 200 дни в годината. Докато в частния сектор има 20 дни отпуска, допълни Борисов. Това е тема, по която много сериозно ще работим в момента и колкото и да е болезнено и колкото и да е непублично прието, това ще ядоса много хора, но тук трябва да се въведе справедливост. В противен случай на края на всяка година или когато си тръгнат, ние изплащаме стотици дни отпуска, заяви премиерът.

Водещи новини

Още новини