"През последните години ние говорим ясно, че алтернативата за увеличение на доходи е никаква. На пазара на труда картинката е плачевна. И наситина трябва да увеличим доходите там, където е възможно. Това заяви в ефира на БТВ Пламен Димитров от КНСБ.
"Брутният продукт на глава от население е близо със 50% по-висок от последните 20 години. Ние го произвеждаме повече. Ако тръгнем по сектори и индустрии, ще видим, че има какво да се направи", каза още той.
"Печалбата на бизнеса трябва да бъде споделяна в полза на работниците", смята лидерът на КНСБ.
"През последните месеци минах много предприятия и говорих с мениджъри, както и с нашите лидери. И има договорено увеличение на заплатите", обясни Димитров.
"Аз прогнозирам поне с 200 лева по-висока заплата", категоричен е той.
Икономиката ни позволява доходите да се повишават от 10 до 15% на година, считано от сега. Масово в големите български и чужди компании у нас заплатите имат ръст между 8 и 13 %”, заяви той и уточни, че средната заплата в София в момента е 1372 лв.
Според него пазарът го налага.
Димитров е категоричен, че някои политици са дори скромни в обещанията си за повишаване на възнагражденията и има смислени мерки и в лявото политическо пространство, и в дясното.
КНСБ са се срещнали днес с президента Румен Радев и са поискали подкрепа за енергийния сектор у нас. Синдикатът се притеснява от европейското искане за понижаване с 40% на емисиите от енергийни мощности от въглища, които ще оставят 33 хиляди души безработни.
Димитров добави, че президентът Радев е заявил ангажимента си към енергетиката и важността й за националната сигурност и се очаква да излезе с позиция по темата в идните дни.