Георги Близнашки: Плаши ме прекаленият медиен комфорт, създаден на служебния кабинет

Булфото (aрхив)
share

Бившият служебен премиер и преподавател по Конституционно право проф. Георги Близнашки коментира пред БНР, че това, което го плаши, е прекаленият медиен комфорт, който се е създал на служебното правителство. „Такова нещо не е било досега. Аз бих препоръчал на някои приятели от НДСВ да не си въобразяват, че са дошли на власт. Достатъчно е да се отворят вестниците - снимки на министър-председателя - буквално всеки ден, незначителни изказвания се превръщат в заглавия на първа страница. Не е добре за работата на правителството“.

„По-добре е да има известна доза критичност. Преиграва се през последните няколко дни“, смята той.Близнашки подчерта, че най-важното е служебното правителството да запази нормалния ход на нещата: „Да няма крайности. В крайна сметка икономиката работи добре. Да се насърчат положителните тенденции и да се търсят позитивни промени. За състава на служебния кабинет той заяви, че не му се иска да раздава персонални оценки“.

По думите му, от добри експерти служебните министри трябва да се превърнат в политически екип и това е задачата на премиера: „Задачата действително е с повишена трудност“.

По повод намерението на кабинета "Герджиков" в кратки срокове да бъде направена ревизия на обществените поръчки на предишното правителство, мнението на Близнашки е, че това е трудна задача: „Действително някои обществени поръчки, направени през последните 1-2 месеца, трябва да бъдат обект на особено внимание и ако трябва, да бъдат преразгледани. Дългосрочна оценка за работата на предишното правителство може да бъде дадена само от едно политическо правителство, което се опира на подкрепата на мнозинството в Народното събрание. Служебното правителство не трябва да пилее силите си“.

Според Близнашки преживяваме една изкуствена политическа криза. По думите му Бойко Борисов, без да е било необходимо, е ангажирал съдбата на правителството с резултатите от президентските избори: „На хоризонта нямаше облаци, нямаше буря. Съвсем различна беше ситуацията през лятото на 2014 година, когато кризата беше всеобхватна – политическа, икономическа и финансова“.

Водещи новини

Още новини