Дончев: Няколко компании имат интерес към АЕЦ "Белене"

Булфото (архив)
share

До момента има интерес от няколко компании за проекта АЕЦ "Белене".

Това съобщи вицепремиерът в оставка Томислав Дончев в отговор на въпрос от парламентарната група на Реформаторския блок по време на блиц контрол в парламента. Дончев напомни, че се коментират два сценария за използване на оборудването - изграждане на ядрено съоръжение, изцяло като пазарен проект без инвестиция от страна на държавата, или препродажба. Той посочи, че е въпрос на детайлен икономически анализ кой от двата ще се реализира. Вицепремиерът в оставка каза, че ако се върви към строеж на ядрена електроцентрала, най-редно е да се следва приватизационна процедура - двата реактора и площадката на "Белене" да бъдат оценени и да се организира прозрачна приватизационна процедура, където всеки заинтересован ще може да се яви и да наддава. Дончев уточни, че потенциалните купувачи не могат да разчитат на договор за гарантирано изкупуване на енергията. Той посочи, че всички заинтересовани компании са информирани за това условие и са съгласни с него.  Ако този сценарии не бъде реализиран, остава вариантът препродажба, посочи той. По думите му при този вариант се говори само и единствено за минимизиране на щетите.
Позицията на правителството е, че ние нямаме нищо против да бъде изградено подобно съоръжение при спазването на всички стриктни норми за безопасност, каза Дончев. Според него това би позволило възстановяване на всички направени досега разходи, а от оперирането на съоръжението, дори държавата да няма дял в него, ще има ползи от данъци и от заетост на висококвалифицирана работна ръка.

След блицконтрола вицепремиерът в оставка коментира пред журналисти, че до момента не са водени преговори за обратно изкупуване на съоръжението от руска страна. Той посочи, че към момента потенциалният купувач е Иран, но се водят разговори с няколко компании.
По време на контрола в отговор на въпроса на ПГ на "БСП лява България", Дончев каза, че до момента не е вземано решение на Министерски съвет за позицията на страната по въпросите, които ще се разискват на срещата на Европейския съвет на 16 декември. Той предложи в оставащите девет дни да се уточни адекватен парламентарен механизъм и позицията на правителството да бъде консултирана с народните представители. На въпрос на ПГ на АБВ Дончев отговори, че, според него, българското председателството на ЕС е "уникален шанс" да се заяви добра позиция по няколко теми - бюджет, многогодишна финансова рамка и сигурност. Който и да има политическите ангажименти да управлява държавата, дано да го направи по най-добрия начин, защото тук има уникален шанс важни за България теми да придобият "адекватна европейска кройка", заяви Дончев.

Може да има разговори с Реформаторския блок за кабинет, силно скептичен съм относно шанса, коментира още Дончев. Днес, след като БСП върна втория проучвателен мандат, стана ясно, че третият ще е за РБ, а от Блока са категорични, че ще се опитат да го реализират само ако имат подкрепата на ГЕРБ. Дончев припомни, че в крайна сметка принципната позиция е, че това НС е изчерпано, такова е и общественото мнение, затова той не вижда смисъл от опит да се сглоби трудно "неустойчива политическа конструкция". Нека все пак РБ да получи мандата си, не искам да отричам в аванс, няма причина и проблем да не се проведат разговори, въпреки оценката ми, че потенциалът е изключително скромен, допълни вицепремиерът в оставка. ГЕРБ все пак били готови да чуят аргументите на Реформаторите и техните предложения преди окончателно да решат.

Томислав Дончев обаче е категоричен, че не може да става и дума за несериозни, според него, формати - кабинет с друг премиер и досегашните министри. В крайна сметка министрите са част от един политически организъм, "това не са трансферни футболисти, които ги местим от един отбор в друг", каза той. Според вицепремиера в оставка звучи изкусително кабинет без политически лица, защото повечето хора не обичат политиците. Но, подчерта Дончев, най-опасната конструкция са неполитически лица, защото не е ясно кой носи отговорност за тях. Освен това, продължи той, да сложиш на министерско или премиерско място неполитик е изначална безпомощност, тъй като министър-председателят и министрите трябва да правят политики, не са чиновници да резолират преписки. А и, според него, ресурсът от неполитици-експерти в области като икономика, еврофондове, финанси у нас бил скромен.

Водещи новини

Още новини