България много правилно постави въпроса за писмени гаранции за отпадане на визите за Канада. Това обяви Борис Станимиров от РБ в предаването „Още от деня“ по БНТ. Повод за думите му стана позицията на България, за да отпаднат визите за Канада, ние да приемем споразумението СЕТА.
Желю Бойчев от БСП коментира, че не можем да приемем, че цената за пътуване до Канада ще е приемането на СЕТА. „Това е опит на Борисов да избяга от много въпроси. Не могат да се поемат ангажименти без бизнеса и българите да знаят за това. В момента имаме повече въпроси, отколкото отговори“, заяви той.
Според реформаторите фактът, че споразумението не е познато у нас кара БСП се упражняват в популизъм. „Споразумението не е на дневен ред пред нас, защото ще се разглежда най-рано догодина. Това е плод на 5-годишни усилия на външната политика на страната“, напомни Станимиров и добави, че то е било одобрено още по времето на правителството на Орешарски.
Бойчев не се съгласи с това и уточни, че преговорите от 2009 до 2014 г. са се водили от ЕС, а не от правителствата. „Информацията е изключително оскъдна, тъй като е търговска тайна. Това споразумение ще е в полза на големите трансатлантически компании. Искахме да се направи един анализ на ползите от подобно споразумение преди то да се приеме“.
Според Станимиров СЕТА е механизъм на защита на търговците. Освен това дава възможност на нашите производители да стъпят на канадския пазар.
Споразумението за свободна търговия между Канада и ЕС (CETA) е модел за търговско споразумение от нов тип между две напреднали икономики, които се опитват да подсилят икономическия си растеж във време на нарастваща враждебност към глобализацията. Мнозина го спрягат и като подходящ модел за бъдещ договор с Великобритания след Брекзит. На теория СЕТА трябва да премахне близо 98% от митата между ЕС и Канада и да увеличи двустранната търговия с 20%, както и да повиши инвестициите. Засега то само засилва опасенията от институционална парализа в съюза.