Плевнелиев: Представянето на Бокова и Георгиева не е повод за обиди и обвинения

share

Достойното представяне на двете български кандидатури за генерален секретар на ООН, едната индивидуална, а другата - официална на българското правителство, не е повод за отправянето на обиди, тежки думи и замеряне с кал. Ако искаме да покажем, че сме европейци и демократи, нека кажем една добра дума за тези две големи българки. Това заяви днес президентът Росен Плевнелиев, в отговор на журналистически въпрос за представянето на страната ни в надпреварата за определянето на генерален секретар на ООН, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

Държавният глава поздрави Антониу Гутериш с избирането му за генерален секретар на Световната организация и подчерта, че от самото начало на кампанията всички са си давали сметка за силата на неговата кандидатура – един изключително успешен министър-председател, който е модернизирал Португалия. „Това е изключително способен дипломат, който е демонстрирал качествата си в много тежки ситуации“, посочи Росен Плевнелиев и добави, че истинското признание за неговия избор е в историческият консенсус, с който той беше избран за поста.

„Категорично не съм съгласен с тезата, че след като Антониу Гутериш спечели, това означава, че останалите губят. Това не е надпревара, в която се раздават златни, сребърни, бронзови медали или утешителни награди“, заяви още президентът. Държавният глава подчерта, че ще продължи да окуражава и Ирина Бокова, и Кристалина Георгиева да продължат да представят достойно страната ни като генерален директор на ЮНЕСКО и като вицепрезидент на Европейската комисия.

Президентът Плевнелиев подчерта също така, че не приема „драматизма, с който политиците са натоварили тази тема“. Според държавния глава достойното представяне на двете български кандидатури не е предпоставка за искането на оставки от правителството и призова за капитализиране на набраната по времето на кампанията инерция. „Припомнете си в колко аналитични статии бяха посочени качествата на двете български кандидатури и колко държави се обявиха в тяхна подкрепа“, подчерта още Росен Плевнелиев.

В отговор на въпрос, президентът посочи, че е бил информиран от правителството за намеренията му да смени официалната българска кандидатура за генерален секретар на ООН. „От първия си ден като държавен глава действам институционално и направих всичко възможно в подкрепа на официалната българска кандидатура. Тя не се издига от президента, а от правителството, но направих всичко за нейния успех“, подчерта Росен Плевнелиев.

Държавният глава призова също така темата за българското участие в кампанията за избор на генерален секретар на ООН да не подменя дебата за предстоящия избор на български президент. „Кандидатите за държавен глава трябва да отговорят на много въпроси и народът трябва да чуе отговорите им сега“, категоричен беше Росен Плевнелиев. Президентът призова всеки от участниците в надпреварата да представи своята позиция и да даде оценка за външната политика на България, за кризите в Европа и Украйна, за ролята на Русия на Балканите, за възможностите за надграждане на българската икономика и за засилването на демокрацията в страната. „Българският народ не заслужава следващият президент да бъде избран в резултат на една изцяло негативна кампания на изкуствено противопоставяне на две големи българки“, добави още президентът Росен Плевнелиев.

Водещи новини

Още новини