Борисов: 2012 да е годината на Трайков

share

2012-а година трябва да е годината на Трайков – сега трябва да докажем, че сме добри не само в съкращенията, рязането и дисциплината, а да дадем темите, по които държавата да направи и допълнителен икономически растеж.

Това каза премиерът Бойко Борисов на годишната среща на бизнеса с правителството под надслов „Европа – презареждане“. Според премиера има резерви и в археологията, и в туризма.

Финансова стабилност, вътрешна сигурност, растеж. 2010 година беше на Плевнелиев, пречиствателните станции, магистралите, 2011 година беше годината на Дянков – финансовата стабилност да я гарантираме, каза Борисов.

Премиерът заяви, че държави с по 130 % дълг означава, че те са живели на кредит, техните народи са живели по-добре, отколкото заслужават.

Заедно сме стегнали коланите и сме си заслужили това място, с което трябва да се гордеем в момента. Мудис вчера казва – България като пример за фискална дисциплина в цяла Европа. Тези, които искаха оставката на Дянков, трябва да излязат и да му се извинят веднага и директно на мен, защото ме тормозят всеки ден – вземете му главата, каза Борисов.

Помните кръглата маса на президента Първанов, на която каза – вдигнете дефицита и добре, че не го послушахме. Иначе тук нямаше да казват – Блумбърг цитира Мудис – устойчивият растеж и затягането на фискалната дисциплина са положителни за способността на България да обслужва дълговете си. Въпреки големия срив в бюджетната позиция насред кризата през 2009 година в резултат на световната рецесия, българското правителство успя да промени тази позиция, като оттогава провежда политика на финансова дисциплина, каза премиерът. По думите му – една по една държавите отиват в Германия да искат пари.

Бих предпочел България да продължи да бъде такава стабилна държава, заяви още Бойко Борисов.Това, което правим, яде от доверието на хората в ГЕРБ, защото това са непопулярни мерки. Хората обичат да чуват, че ще има повече празници и по-малко делници и това е нормално – кое дете обича да го накараш да си учи уроците – никое. Всеки иска да си играе по-дълго, да почива по-дълго, каза премиерът.

Борисов посочи пенсионната реформа и отново заяви, че президентът Георги Първанов и опозицията трябва да благодарят на правителството.

Погледнато реално – и президентът Първанов трябваше вчера да ни благодари за това, че ние от 1 януари вдигаме пенсионната възраст. И ако един ден той стане премиер, каквито са му амбициите, няма лошо, той трябва да го направи. А той като социален президент няма да му отива. Сиреч ние и на него му свършваме мръсната работа, каза Борисов.

Според премиера – опозицията трябва да каже – добре, че няма да похарчат парите с този 3-процентен дефицит и утре ние като дойдем, ще можем да преразпределяме, да правим нашите политики.

Всяка политическа партия по малко е рушила устоите в Европа – с изпълнение на обещания, които реално са знаели, че не могат да изпълняват. Колкото по-ниско слиза възрастта за пенсиониране, толкова повече се натоварват пенсионните системи – нима не са го знаели, нима това не е елементарно икономическо или финансово правило? Всички са го знаели, но са го правили, защото звучи много добре, каза Борисов.

Премиерът каза, че изключително много разчита на опозицията, на разумните хора в БСП и ДПС да подкрепят Пакта за финансова стабилност.

Два са приоритетите на ЕК – пактът за финансова стабилност и електронното правителство. Работим много активно в тази посока, министър, който ме саботира в това отношение, въобще няма да се колебая – ще го освободя, заяви той.

Водещи новини

Още новини