Мартин Димитров: Истината за АЕЦ "Белене" трябва да бъде разкрита преди да се плати оборуд

Булфото
share

Държавният заем за плащането на оборудването за АЕЦ "Белене" ще бъде обсъден на второ четене в парламентарната комисия по бюджет и финанси. В законопроекта не е записана точна сума за помощта, защото все още не е ясно колко точно ще струва на държавата. Ясно е обаче, че парите ще бъдат взети от фискалния резерв.

Сумата, която държавата ни дължи на "Атомстройекспорт", е над 620 млн. евро, като за част от тях страна ни обжалва решението на арбитражния съд заради допусната техническа грешка. В същото време всеки ден забавяне увеличава сумата заради лихвата.

324 хиляди лева на ден, т.е. на всеки три дни НЕК генерира разход на лихви в размер на 1 милион, обясни енергийният министър Теменужка Петкова.

За да се отпусне държавният заем за плащането на оборудването, трябва да има нотификация от Брюксел. Ако не се плати дългът за "Белене", Националната електрическа компания (НЕК) може да изпадне в изключително тежка ситуация.

Това означава, че ние подлагаме на риск цялата енергийна система и енергийна сигурност на страната, заяви още Петкова.

От БСП настояват проектът "Белене" да бъде осъществен, но управляващите са категорични, че това не може да стане с държавни пари. Ще се търси частен инвеститор: "И ако има желаещи инвеститори, те да се явят и такъв един проект да бъде развит по този начин".

Според депутати от Реформаторския блок плащането трябва да бъде направено след независима експертиза на оборудването.

Арбитражното дело от съда в Париж трябва да бъде предоставено на депутатите преди одобряването на държавния заем за плащането на "Белене". Освен това то може да се обжалва в по-висша инстанция в Женева, както и пред българския съд, заяви пред БНР депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров. Той настоява плащането да бъде обвързано с ясен ангажимент за съдействие при продажбата на оборудването.

Плаща се оборудване, което е изработено по съответния ред и за което има доказателства, че е в необходимия вид и качество, за да се плати. В противен случай при подобни сделки не би следвало да има плащане, докато оборудването не е в съответната степен на готовност и с необходимото качество, това, смята депутатът от РБ.

Истината за АЕЦ "Белене" трябва да бъде разкрита, преди да се плати оборудването, подчерта Димитров. Той настоява да бъде потърсена отговорност на хората, отговорни за поръчването на два ядрени реактора без сключен договор: "Не се плаща нещо, което не е готово. Длъжни сме да проверим оборудването. Това е сериозният подход. Става въпрос за ядрен реактор, защото там има сложна технология".

Според Димитров, токът от АЕЦ "Белене" би бил много скъп, а и в момента няма нужда от нови мощности, тъй като и без това България използва около половината от произведената електроенергия.
 

Водещи новини

Още новини