Имаме нужда от засилени международни действия за управлението на кризите, пред които всички сме изправени. Това трябва да стане на база споделяне на отговорностите. Това заяви вицепремиерът Румяна Бъчварова в изказването си на кръгла маса, посветена на Международните действия и сътрудничество по въпросите на бежанците и миграцията: пътят напред. Дискусията се проведе в рамките на Срещата на върха по широкомащабните мигрантски и бежански потоци в ООН, Ню Йорк, съобщиха от пресцентъра на МВР.
Това е първа по рода си среща на най-високо международно равнище по въпросите на миграцията и бежанците и се оценява като историческа възможност за създаването на план за общ международен отговор на предизвикателствата. Нюйоркската декларация, която бе приета в понеделник по време на срещата на върха, дефинира общата цел за засилено сътрудничество и координация на над 150 държави-членки на ООН.
Приемането на Международната организация по миграция (МОМ) като агенция – част от системата на ООН, също бе отбелязано като важна крачка в посока подобряване на действията на международната общност за справяне с широкомащабните миграционни потоци.
По време на срещата на върха, изказвания направиха българският президент Росен Плевнелиев, генералният секретар на ООН Бан Ки Мун, ръководителите на Върховният комисариат за бежанците към ООН и др.
Сред обсъдените теми бяха Програмата на ООН за устойчивото развитие 2030 и отношението към бежанците и миграцията; Световната среща на върха по хуманитарните въпроси (проведена през май 2016 г. в Истанбул); основните принципи за хуманитарната помощ; засилването на управлението на кризи на световно ниво; засилването на партньорството между страните на произход, транзит и крайна дестинация; противодействието на каналджийските мрежи; необходимостта търсещите убежище да спазват националните правни рамки на страните-домакин и обмен на добри практики.
По време на кръглата маса, вицепремиерът Бъчварова представи българските позиции по приоритетни за страната ни въпроси, свързани с миграционните процеси и бежанската криза. Българската страна участва активно в процеса на преговори, предшестващи кръглата маса, и допринесе за изготвянето на единната позиция на ЕС по заключителния документ – Нюйоркската декларация и двата анекса към нея – Всеобхватна рамка за отговор на бежанската криза и Пътна карта за разработване на Глобален пакт за миграцията. По настояване на България в текста на Заключителния документ бе запазен елементът за реадмисията и връщането на тези, които не отговарят на условията за предоставяне на убежище. В декларацията са включени и текстове за граничния контрол и суверенното право на държавите за охрана на границите и предотвратяване на незаконното им пресичане. Подчертава се и уязвимото положение на жените и непридружаваните или разделените от семействата деца сред мигрантските потоци.