В управляващата партия обмислят въвеждане на пенсионна възраст, под която военните и полицаите да не могат да излизат в пенсия.
“Трябва да се мисли за пенсионна възраст и за тези две групи, каквато имат другите работници и служители”. Това заяви в интервю за “Труд” шефката на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова.
В момента за заетите в системите на МВР и Министерството на отбраната има само изискване за стаж. От 1 януари 2012 г. необходимият трудов стаж в системата ще се увеличи от 25 на 27 години.
За военната служба има въведено и понятие “пределна възраст”, над която лицето трябва задължително да излезе в пенсия. За войниците и матросите границата е 45 години, за сержантите, кандидат-офицерите и младшите офицери - 50 години.
Най-дълго могат да служат на България генералите - до 60-годишна възраст.
Според Менда Стоянова това не е достатъчно - полицаи и военни пак остават най-привилегированите групи в обществото.
Миналата седмица вицепремиерът Цветан Цветанов защити ранното пенсиониране в системата на МВР с мотива, че на един полицай на 55 години ще му бъде трудно да гони по улиците 25-30-годишни бандити.
“Не всички гонят престъпници по улиците. Въпрос на вътрешна политика е как се разпределя работата в съответното министерство”, отвърна Менда Стоянова.
В рамките на няколко дни това е втори сериозен фактор в ГЕРБ, който намеква за въвеждане на пенсионна възраст за полицаи и военнослужещи.
“Хубава тема, която може да се обсъди в един следващ пакет от мерки, свързани с оптимизацията на осигурителната система”. Това заяви пред “Нова телевизия” в петък заместник-министърът на финансите Владислав Горанов.
Темата може да се обсъди в допълнителни разговори. Има още неща, които биха могли да бъдат направени в пенсионната система, добави Горанов.
От 1 януари 2012 г. пенсионната възраст за всички категории започва да се вдига с по 4 месеца на година. Така жените от най-масовата трета категория труд ще се пенсионират на 60 години и 4 месеца, а мъжете - на 63 години и 4 месеца.
Крайната цел е да се достигне 63 години за жените и 65 години за мъжете. Това ще стане съответно през 2019 и 2017 г.
Вдигането на пенсионната възраст беше одобрено от бюджетната комисия в парламента. За окончателното му приемане предстои още едно гласуване - в зала на второ четене, което ще е през тази седмица.
От 2012 г. и необходимият трудов стаж за III категория ще расте с по 4 месеца. До плавния вариант на реформата, известен като “4 х 4”, се стигна след протести пред Народното събрание и преговори със синдикатите.
От ГЕРБ първоначално предложиха други варианти на профсъюзите. Имаше идея възрастта за пенсиониране да се вдигне с една година от 2012 г., но само за III категория труд. Синдикатите обаче я отхвърлиха. След това управляващите омекнаха допълнително и предложиха увеличение с 4 месеца от догодина, пак само за III категория.
Положителната развръзка беше близо - синдикатите обещаха да обмислят идеята. Но на другия ден управляващите се втвърдиха и скорострелно одобриха варианта с по 4 месеца за всички категории. Това отново разгневи КНСБ и КТ “Подкрепа”, които сега готвят нови протести.
В ГЕРБ недоволни - полицаите и военните пак привилегировани
- 05.12.2011 | 21:25
- 9444