Завъртането на толкова много имена като варианти за президентските избори се дължи на факта, че нито ГЕРБ, нито БСП, нито РБ са направили своя окончателен избор. Изнасянето на кампанията на толкова късен етап, скъсяването работи в интерес на двете големи партии, защото тези субекти имат организационния и финансов ресурс да наложат своите кандидати само за месец, това обаче е против интересите на по-малките субекти. Тази теза изрази пред БНР Димитър Ганев от изследователски център „Тренд“.
Колкото и да е мажоритарен президентският вот е партиен избор. Винаги двете основни партии отиват на балотаж и тези избори няма да направят изключение – на балотаж ще отидат кандидатите на ГЕРБ и БСП. Личността има голямо значение, допълни анализаторът и припомни силния резултат на Меглена Кунева през 2011 година, въпреки който тя остана трета, заяви политологът.
На Слави Трифонов му трябва формален повод да влезе в политиката, коментира още Ганев с уговорката, че много трудно би било дори на Слави Трифонов да отиде на балотаж срещу две подобни изборни машини.
Запитан за шансовете на двойката Красимир Каракачанов – Явор Нотев, Ганев посочи, че международната конюнктура работи именно за такъв тип патриотично-консервативно говорещи кандидати, защото системен играч от ГЕРБ или от БСП трудно би се заиграл с темата за страховете, но кандидат на патриотите може да си го позволи. Едно патриотично обединение има шанс за по-добър резултат от този на парламентарните избори, смята Димитър Ганев.
Цел номер едно за ДПС ще бъде вътрешната конкуренция в сектора между ДПС и ДОСТ – ако ДОСТ бъде регистриран и издигне кандидат, ДПС също ще издигне за да се види коя е по-силната партия в този етнически сектор, отбеляза още Ганев относно мястото на ДПС в президентската надпревара.
Политолог: Скъсяването на президентската кампания работи за ГЕРБ и БСП
- 29.07.2016 | 14:49
- 3330