„Има положително движение по отношение на усвояването на фондовете, но не достатъчно, изоставането ни в сравнение с другите страни се задълбочава, имаме проблем в борбата с организираната престъпност и корупцията, липсва активна участие на страната в евопейския дебат, който се води в момента, и ще промени начина, по който изглежда ЕС”.
Това заяви в ефира на „Радио К2” Ивайло Калфин, член на ЕП от групата на Прогресивния алианс на социалистите и демократите, заместник-председател на бюджетната комисия.
Той твърди, че наложилото се в последните дни твърдение, че ни канят да влезем в „Клуба на богатите и финансово стабилни страни в ЕС”, е невярно. Според него клуб на богатите в ЕС няма. „Меркел и Саркози предлагат два варианта – единият е всички страни от Еврозоната да създадат един по-тесен съюз, в който да взимат наднационални решения, включително бюджетите на страните да се одобряват от ЕП, а вторият вариант – една малка група от Еврозоната да се ангажират и обединят усилията си. „Но ние не участваме никъде”, заяви категорично Ивайло Калфин.
Един от големите проблеми на управлението, според Калфин, е, че „всеки месец нещо се променя”.
„От началото на годината не е получен нито лев от ЕС за инфраструктура, всичко се строи с български средства”, категоричен бе Ивайло Калфин. От думите му става ясно, че България е отправила искането за пари към Съюза едва в средата на ноември, а тепърва в Брюксел трябва да се оценят процедурите. Според евродепутата фактът, че страната се е забавила толкова в искането на средства, говори за наличието на проблеми.
Калфин коментира и избирането на Сергей Станишев за председател на ПЕС. По думите му то е висока лична оценка за лидерът на БСП. „За пръв път български политик заема толкова високо място в европейската политика”, припомни той. Според него, има много тежки задачи пред ПЕС и една от тях е връщането на левицата в управлението на страните в Европа. „Само две страни на континента се управляват от леви правителства, а видяхме десните до къде ни доведоха”, заключи Ивайло Калфин.