Министърът на външните работи Даниел Митов коментира пред журналисти във Варшава, че предизвикателствата пред НАТО и ЕС са едни и същи и трябва да се изгражда съвместен капацитет и координация за справяне с тях. Митов определи като един от най-важните елементи на срещата на върха на алианса във Варшава подписаната декларация между ЕС и НАТО за по-дълбоко сътрудничество.
Той отбеляза, че през последните месеци ръководителите на ЕС и генералният секретар на НАТО са свършили повече работа, отколкото за последните десетилетия по на задълбочаването на сътрудничеството между двете организации.
Във връзка с общите предизвикателства Митов посочи като един от най-важните елементи справянето с миграционния натиск, като по думите му НАТО е готова да предостави с всички възможни инструменти своя принос по проблема. Запитан означава ли това, че военни от НАТО ще охраняват европейските граници, Митов посочи, че в Егейско море това вече се случва, а в Черно море все още няма такава необходимост, тъй като миграционните потоци не са пренасочени натам.
"Всички следим ситуацията внимателно и ако се появи такъв тип диверсификация на миграционните потоци, ако каналджиите или трафикантите на хора тръгнат да търсят алтернативни маршрути през Черно море, ние при всички положения ще реагираме адекватно, и НАТО е гарантирала, че ще можем да се обърнем и към натовските инструменти за справяне с такъв тип проблем", посочи Митов.
На въпрос какво послание излъчваме към Русия сега, Митов посочи, че основно НАТО се фокусира върху изграждането на собствената си отбрана, гарантирането че всяка държава-членка е защитена. "Когато говорим за изграждането на отбраната на всяка една държава-членка, в случая се отделя особено внимание на целия източен фланг, нашето настояване беше североизточното и югоизточното измерение да бъдат равнопоставени, така че да можем да изграждаме отбранителния си капацитет заедно", изтъкна Митов. "Политиката е комбинация между въздържане и продължаващ диалог с Русия", отбеляза министърът".
В отговор на въпрос за по-широко участие в района на Черно море, българският външен министър посочи, че настояваме за засилено присъствие по море и по въздух в черноморския регион, като по въздух това е свързано със засилена охрана на въздушното пространство, а по море - със засилени учения. "България настоява тези учения да се извършват под флага на НАТО и под военноморското командване на алианса. Всички са вече на една и съща позиция по темата. Смятам, че и нашите турски и румънски колеги са съгласни с този подход и така ще се продължава, в момента се извършват учения", разясни външният министър.
По думите му тежките дисбаланси, внесени в Черно море след анексията на Крим, доведоха до момент, в който НАТО трябва да реагира, да възстанови до някаква степен баланса, като създаде по-голяма оперативна съвместимост, изгради военноморския капацитет, както и въздушния и наземния, на съюзниците си по източния фланг, включително и България. Митов добави, че това е отговорната позиция. Когато вечерно време заключвате къщата си, не я заключвате, защото смятате, че съседите ви са крадци, а защото знаете, че крадци съществуват и би било безотговорно да не го направите, коментира още дипломатът ни.