Борисов: На Черно море искам само мир и любов! Ако Митов и Ненчев са преговаряли за общ флот, отиват

share

Министър-председателят Бойко Борисов и европейският комисар по регионалната политика Корина Крецу откриха форума „Кохезионната политика на ЕС – ориентация към резултати“, предаде репортер на Novini.bg.

Премиерът подчерта, че България е страна, която полага всеобщи усилия, "за да може хората да усетят членството в ЕС. За това кохезионната политика е изключително важна. Твърдо заставаме зад позицията да не се пипа кохезионната политика. Тя дава възможност на новите страни-членки да достигнат равноправие в съюза. Ще се стремим да убедим страните-донорки да не свиват тези фондове, защото ЕС означава солидарност и съпричастност. Общите проблеми трябва да се поставят над частните, като бъдат отстоявани националните интереси", категоричен беше Борисов и даде пример с реакциите на държавите при бежанската криза.

Министър-председателят обясни, че сферите, в които ползваме тези евросредства касаят и други страни. "Хората, много често връщайки се назад в младините си, си спомнят за социалистическа България. Защо тогава не са строяли заводи в полза на населението? Как бяха третирани битовите отпадъци тогава? Бяха заравяни под земята, изхвърляха ги в реки и дерата. Не си спомням да е имало завод за преработка на битови отпадъци. Само за няколко години бяха инвестирани евросредства, за да имаме по-чисти реки, язовири и плажове. Много често се казва, че в България хората са много болни. Това не ме учудва. Дори в София, в най-богатите квартали, нямаше канализация", каза още Борисов.

"Милиарди евро дадохме и за инфраструктура. Вярно е, че метрото се ползва само от софиянци и гостите на столицата, но това щади и пази екологията. В една България с умерен климат, видяхме през последните месеци какво става. До вчера бури и градушки, а от утре 40 градуса. Потопи в Европа и САЩ. Допреди две-три години този проблем се неглижираше, но Европа винаги е била наясно с него. Парите, които инвестираме в магистрали и жп линии, свързват България с Европа и Азия. Шегуваха се с мен, че асфалт не се яде, но там, където има магистрали, след година има и заводи. Градовете се развиват. Дори не достига работна ръка", похвали се премиерът.

Борисов обяви позицията на Министерски съвет относно идеята за създаване на единен Черноморски флот между България, Румъния, Украйна и Турция срещу Русия. "Ние сме лоялни членове на НАТО и ЕС. На нашата територия има разположени бази, провеждат се учения, но да бъдат струпани военни кораби на пристанищата във Варна и Бургас няма да допусна. Ние сме миролюбив народ. България и Русия са приятелски народи. Православни християни сме. Не вярвам Русия да прояви военна агресия. Тя подхожда икономически. Да не забравяме срещата между Владимир Путин и Реджеп Ердоган, когато ни размахаха пръст и обявиха, че "Южен поток" става "Турски поток". Тогава нито един съсед не се обади и не ни подкрепи. Аз съм категоричен, че по нашите черноморски курорти искам да виждам яхти и платноходки. Мир и любов. Не искам военни кораби и флотилии. Изчаквам да си дойдат Даниел Митов и Николай Ненчев, за да разговарям с тях. Ако са поели ангажименти без да да са ги съгласували смен, ще има наказания. Ако са поели такива ангажименти, ще ги изпратя да воюват на воеенните кораби", зарече се премиерът.

Той коментира и появилите се информации, че Турция спира приемането на бежанци заради отказа ни от единен флот. "Ние още нямаме нищо писмено от страна на Турция, но факт е, че от 200 бежанци, които сме върнали имаме 200 отказа. Това ни тревожи. Ще намерим всички дипломатически възможности да разговаряме с колегите, за да разберем дали това е случайно, временно или има някакъв друг проблем", каза Борисов.

Водещи новини

Още новини